Jak co roku w czwarTEK! VI Festiwal TEK

Warsztaty, spektakle, recital, film, wernisaże i inne teatralne wydarzenia. W pierwszy weekend lipca odbyła się 6 edycja Teatralnego Festiwalu. Jak co roku w Miejskim Ośrodku Kultury na polickim i międzynarodowym święcie, mogliśmy zażywać atmosfery teatru, sztuki, młodzieńczej energii.

Hucznie, kolorowo i z żywiołową energią, tak uczestnicy festiwalu rozpoczynali VI edycję Teatralnej Elipsy Kreatywności. Wraz z zespołem Bloco Pomerania happening zapraszał na festiwal. Finał pochodu miał miejsce na placu Zemanhofa, gdzie czekał drugi gość festiwalu – teatr Scena Kalejdoskop z Krakowa ze spektaklem dla dzieci „Eunika”. Spektakl wprowadził nas w tajemniczy świat wyobraźni. W czwartek można było również zobaczyć film pt. Fathero” wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży.

Spektakle konkursowe

spektakle

Podczas 4 dni Festiwalu,m poza spektaklami gościnnymi (plenerowymi, scenicznymi, recitalem, itp.) publiczność miała okazję obejrzeć 9 spektakli z Polski i z Niemiec, które brały udział w Festiwalowym konkursie. W gronie zakwalifikowanych do polickiego Festiwalu znaleźli się: Chojnickie Studio Rapsodyczne ze spektaklem ,,Romeo i…”, Circus ABRAX KADABRAX z Hamburga spektakl ,,Traumbilder” (‘Fatamorgana’), Teatr Enza z Słupska ze sztuką ,,Niepodobieństwo”, Spina Theater z Solingen z ,,Brandmale” (‘Piętno’), Grupa Teatralna Kaprys z Łap ,,Opowieści Giovanniego B.”, tACTlos z Singen ze spektaklem „tACTlos im Wunderland” (‘tACTlos w Krainie Czarów’), Studio Teatralne Julii Kotarskiej – Rekosz z Warszawy z monodramem ,,Jaskółka”, tjc (Theaterjugendclub am LTT) z Tubingen „Kopf voll, Herz leer!” (‘Głowa pełna, serce puste!’), Tańca Alacarte z Pyskowic i spektakl ,,Przenikanie”.

julia-600x401

Nagrodę publiczności otrzymała Julia Szachewicz za swój monodram „Jaskółka”. Spektakl o trudnej tematyce wojennej  aktorka przedstawiła dojrzale i wzruszła widownię do łez. Nagrodę główną  VI edycji Teatralnej Elipsy Kreatywności przyznaną przez Jury w składzie: Wojciech Wysocki, Maciej Litkowski,  Marcus Joos, Marcin Korneluk otrzymał spektakl „Romeo i…” Chojnickiego Studia Rapsodycznego. Spektakl oparty na literaturze klasycznej we współczesny i zabawny sposób poruszał tematykę miłości. Na szczególną uwagę sługuje gra aktorska młodych artystów.

spektakle3

W opinii jury oraz samych uczestników poziom prezentowanych sztuk był wysoki. Przedstawienia różnorodne za równo pod względem poruszanej tematyki jak i formy. Dodatkowo jury przyznało dwa wyróżnienia: za spektakl „Kopfvoll, Herz leer!” Theaterjugendclub TJC z Tubingen oraz „Niepodobieństwo” Teatr Tańca Enza z Słupska.

Warsztaty artystyczne

warsztaty2

Festiwal od sześciu lat stanowi dla młodych artystów, nie tylko możliwość prezentacji spektakli teatralnych, ale także kształtowania i rozwijania swojego warsztatu podczas zajęć prowadzonych przez ekspertów w dziedzinie aktorstwa, śpiewu, tańca. TEK- owicze pracowali w 4 grupach warsztatowych.

Warsztaty z teatru tańca prowadziła Katarzyna Baran z Karkowa, warsztatami improwizacji zajęła się szczecińska „Pod Pretekstem”. Emocjami w teatrze podczas warsztatu ekspresji scenicznej zajął się Daniel Jacewicz z Goleniowa. Po raz pierwszy w Policach gościła także Nini Bang. Artystka z Danii, która podczas swoich zajęć pracowała z młodzieżą nad głosem, ciałem, zgłębianiem pieśni wschodnich.

warsztaty6

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoją trzydniową pracę w pokazie powarsztatowym na zakończenie Festiwalu. Domeną pokazu była pozytywna energia, zaangażowanie i współpraca młodych ludzi. Ponad 130 młodych artystów pokazało na polickiej scenie co im w duszy gra… Był taniec, ruch, śpiew, impro gry z udziałem publiczności, a nawet parodie spektakli obejrzanych podczas Festiwalu. Zakończenie imprezy było zatem niemniej ekscytujące co cały Festiwal.

Goście festiwalu

WYTAWA-TEK

Nie tylko w pierwszym dniu mogliśmy zobaczyć gości naszego festiwalu. W kolejnych dniach na deskach polickiego MOK-u wystąpili: Teatr Tańca SKIN THE CAT & MOVYTZA z Krakowa. Była to taneczna opowieść o ludzkich słabościach, samotności, woli walki.  Gościem Festiwalu była także Grupa Improwizacyjna „Pod Pretekstem” ze Szczecina. Impro rozbawiło publikę, a niepowtarzalne sugestie ze strony widzów urozmaiciły występ. Podczas festiwalu  można było również zobaczyć poruszające wystawy Zbigniewa Jakle pt. „Fotografia Teatralna PRL-u” oraz „Fotografia medyczna”.

smalara

Dużym zainteresowaniem cieszył się także recital Magdaleny Smalary pt. „Kobieta do zjedzenia”. Teatralne piosenki z zabawną pointą okraszone bardzo zabawnymi dowcipami ujęły publikę. Wiek czy narodowość nie miała tu znaczenia, bowiem artystka poruszała problemy uniwersalne – zmagania kobiety i jej dylematy krążące w okol jedzenia właśnie. Recital odznaczał się wysokim poziomem za sprawą kunsztu aktorskiego i wokalnego Smalary. Publiczność nie szczędziła pochlebstwa na termat artystki.

Dziesiątki wydarzeń i setki artystów. Ludzie, uśmiech, teatr. Tak – to był TEK, wydarzenie wyjątkowe, rozsławiające Police, do których wszyscy chętnie pragną powrócić za rok.

Organizatorem Festiwalu jest niezmiennie Miejski Ośrodek Kultury w Policach i działający w nim Teatr Elipsa oraz Gmina Police. VI Festiwal Teatralna Elipsa Kreatywności TEK im. Zygmunta Zdanowicza w Policach dofinansowany był przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej.

tek-600x400

Gosia Klimkowska , Aleksandra Słowińska

Teatr Elipsa, MOK Police

Wróć do: Relacje Video