Policki Festiwal muzyki sakralnej, chóralnej i współczesnej, podczas którego prezentują się liczne chóry, zespoły oraz znani soliści z Polski i zagranicy odznacza się długą tradycją i niezmiennie wysokim poziomem artystycznym.
Tegoroczne obchody Polickich Dni Muzyki przypadały na dni 25-27 października, podczas których w polickich kościołach oraz w MOK- u odbywały się koncerty z udziałem wielu wykonawców, artystów: profesora Andrzeja Białko i Jadwigi Kowalskiej- wybitnych muzyków grających na organach, chórów: Akademii Morskiej w Szczecinie, Postscriptum z Polic, Kantorei z Pasewalku, zespołu Consortium Sedinum oraz zespołu Voice Band z Sonią Bohosiewicz.
Inauguracyjny koncert organowy
Popis umiejętności doskonałych, wielokrotnie nagradzanych muzyków, mistrzów gry na organach: Andrzeja Białko oraz Jadwigi Kowalskiej ukazał publiczności wybitny repertuar.
W piątkowy wieczór w Kościele św. Kazimierza w Policach rozbrzmiewały utwory z repertuaru m.in.. Johanna Sebastiana Bacha, Samuela Wesleya, Johanna Ludwiga Kerbsa, Wojciecha Kilara. Artyści udowodnili jaka siła drzemie w zabytkowym i rzadkim instrumencie. Organy znajdujące się w Kościele św. Kazimierza w Policach od 1873 roku budowała firma Meztler Co. Orgelbau Dietikon. Polickie organy zostały ocenione, jako drugie w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej pod względem ilości głosów, szafa organowa mieści około 3500 piszczałek, zaś stół gry posiada 3 manuały (klawiatury ręczne), a także pedał (klawiaturę nożną). Podczas trwania koncertu publiczność miała okazję podziwiać instrument oraz przebieg całego koncertu. A to za sprawą sytemu kamer otaczającego muzyków, dzięki którym możliwe było wyświetlanie na ścianach Kocioła projekcji przedstawiających popisy artystów oraz wnętrze organów. Zatem koncertu można było nie tylko wysłuchać, ale także go obejrzeć.
„Pozdrowione bądźcie morza”
Drugiego dnia Polickich Dni Muzyki odbyły się koncerty chóralne. Na przywitanie zaprezentowali się pasjonaci muzyki chóralnej z zespołów „Postscriptum” z Polic oraz Kantorei z Pasewalku. Występ był swoistym finałem międzynarodowego projektu pt. „Polsko – Niemieckie Warsztaty Chóralne”. Uczestnicy z obu chórów przez rok odbyli cykl dziesięciu spotkań- warsztatów zgłębiając wybrany przez siebie repertuar. Tak oto mogliśmy wysłuchać pięciu utworów, m.in. „Ave Verum”, „Pie Jesu”, „Dona Nobis”. Zespołom dyrygowali Marzena Więch oraz Firmino Dias.
Rozśpiewany, podniosły, a zarazem radosny nastrój zdecydowanie podtrzymany był przez Chór Akademii Morskiej ze Szczecina pod kierownictwem dyrygentki Sylwii Fabiańczyk – Makuch. W repertuarze tej licznej grupy studentów i absolwentów m.in. Akademii Morskiej, znajduje się muzyka sakralna, oratoryjno- kantatowa, ludowa i rozrywkowa. Chór specjalizuje się również w wykonywaniu utworów o tematyce marynistycznej, o czym z dużym entuzjazmem przekonała się policka publiczność. Artyści mają na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i osiągnięć, to jednak, jak sami przekonują, kwintesencją zespołu jest wspólny entuzjazm, pasja do śpiewu, talent, młodość i pozytywna energia. Wszystkie te elementy zdecydowanie można było dostrzec i poczuć podczas koncertu. Blisko 19 wykonanych przez Chór utworów zdobyło serca publiczności, która owacjami na stojąco zachęcała chór do bisowania. Warto dodać, że zespół wyróżniał się także strojami – marynarskie mundury przyciągały spojrzenia i sprawiały, że zespołu nie tylko miło się słuchało, lecz także oglądało.
Gwiazda Festiwalu
Koncert zespołu VOICE BAND był okazją aby poczuć stylistykę popularnych chórów męskich okresu międzywojennego, która stała się inspiracją do stworzonych przez grupę nowoczesnych aranżacji znanych piosenek. Ku zadowoleniu licznie zgromadzonej widowni do męskiego grona dołączyła słynna aktorska i piosenkarka Sonia Bohosiewicz
Podczas wieczornego koncertu w polickim MOK-u, publiczność miała do czynienia z odtwarzaniem i ożywianiem dawnych przebojów polskiej sceny teatralnej, kabaretowej, filmowej, tekstów pisanych przez Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Andrzeja Własta, Ludwika Starskiego, piosenek, których pierwszymi wykonawcami byli Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg. Nie zabrakło humoru i zabawy artystów z widzem, jak choćby podczas wykonywania: „Pijackiego tanga” czy „najbardziej świńskiej piosenki z repertuaru zespołu”, czyli utworu o „Trzech świnkach”. Słowem, niezapomniana muzyka w Voice Band -wykonaniu.
Koncert uświetniła swoją obecnością Sonia Bohosiewicz, która z nieodpartym urokiem wykonała wraz z zespołem kilka piosenek zamykających sobotni koncert. Oryginalna muzyka, lekki nieco kameralny klimat koncertu został gorąco przyjęty przez publiczność.
„Muzyczne medytacje”
Koncert pod takim właśnie tytułem był finałem tegorocznych Polickich Dni Muzyki 2013r. Sopranistka Maria Rozynek z zespołem Consortium Sedinum pod dyrygenturą Pawła Osuchowskiego wprowadzili słuchaczy w świat instrumentów i muzyki barokowej.
Artyści w profesjonalny, pełen kunsztu i umiejętności sposób, zaprezentowali wybitne utwory muzyki klasycznej, m.in. Antonio Vivaldiego. Uderzający kunszt wykonawstwa zdecydowanie wpłynął na podniosły charakter spotkania z wyjątkową muzyką. Dźwięki barokowych skrzypiec, altówki, wiolonczeli w zestawieniu z pięknym wokalem doskonale odnajdowały się w wyjątkowej, sakralnej przestrzeni.
Jak sam tytuł wskazuje „Muzyczne medytacje” ukazywały bogactwo barokowej finezji wokalnej i instrumentalnej.
Aleksandra Słowińska
Miejski Ośrodek Kultury w Policach