Obchody Święta Niepodległości w Policach

95 rocznica odzyskania niepodległości upłynęła w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach przy dźwiękach pieśni patriotycznych. Przygotowany program artystyczny włączał publiczność do aktywnego uczestnictwa w koncercie.

Patriotycznej postawie dało wyraz wielu policzan, którzy zdecydowali się wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości. W chwilę po przybyciu do polickiego MOK, publiczność została obdarowana kotylionami oraz wydanymi na tę okazję śpiewnikami. Gości powitał Burmistrz Polic Władysław Diakun, który mówił o patriotyzmie w kontekście aktualnych polickich wydarzeń.

Tuż po oficjalnym rozpoczęciu imprezy rozpoczął się koncert pt. „Ułani, ułani”. Program artystyczny składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpili doskonali artyści, którzy zaprezentowali publiczności mało znane i rzadko wykonywane pieśni patriotyczne, zaś druga część spotkania angażowała publiczność do wspólnego śpiewu.

Odświętny repertuar w mistrzowski sposób zaprezentowali wspaniali artyści. Wyróżniona nagrodą Ministerstwa Kultury Sztuki i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia zawodowe, znana i lubiana szczecińska solistka operowa Ewa Filipowicz. A także Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, występujący na wielu scenach operowych na świecie, związany z Operą na Zamku w Szczecinie Mirosław Kosiński. Wraz z artystami wystąpili studenci wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie. Podczas koncertu akompaniował wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie Krzysztof Figiel. Kunszt oraz imponujące umiejętności wykonawców sprawiły, iż koncert miał nie tylko podniosły i poważny charakter ale także żywiołowo. Soliści zaprezentowali również mniej znane pieśni, nie rzadko humorystyczne, wykonywane niegdyś nieoficjalnie.

Doskonała atmosfera koncertu sprzyjała realizacji drugiej części programu. Idea wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych narodziła się w Policach w ubiegłym roku. Widownia chętnie i z entuzjazmem wyśpiewała, wraz z artystami, kilka znanych pieśni, które w tak dużym składzie wykonawczym, brzmiały imponująco. Na tę wyjątkową okoliczność Miejski Ośrodek Kultury w Policach wydał śpiewnik patriotyczny, który otrzymał każdy uczestnik koncertu. Poza znanymi utworami takimi jak: „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Jak długo w sercach naszych” śpiewnik zawiera zbiór fotografii autorstwa Tomasza Łoja oraz Andrzeja Grabowieckiego. Każde zdjęcie, zawarte w śpiewniku, jest unikatem. Każde nich zostało bowiem wykonane techniką mokrego kolodionu na szklanych płytach, co uniemożliwia ich kopiowanie. Fotografie przedstawiają członków grupy rekonstrukcyjnej czwartego pułku piechoty Księstwa Warszawskiego, działającej w ramach Polickiego Towarzystwa Strzeleckiego i Miłośników Broni Dawnej „GRAJCAR”.

Na zakończenie uczestnicy koncertu zostali poczęstowani pięknym, okolicznościowym tortem. Była to także okazja do kuluarowych rozmów, prowadzonych w atmosferze wzajemnej sympatii i radości.

Aleksandra Słowińska
Miejski Ośrodek Kultury w Policach

Wróć do: Relacje