Moc teatralnych wrażeń – „Pod niemieckimi łóżkami”

Poniedziałek – dwudziesty marca – był drugim dniem polickiego Festiwalu Komedii odbywającego się w Miejskim Ośrodku Kultury. Zarówno tego, jak i poprzedniego dnia goście byli witani na czerwonym dywanie przez różnorodne komediowe postaci odgrywane przez aktorów Teatru Elipsa. Dużo zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia na czerwonym dywanie, goście uśmiechali się i intensywnie dyskutowali o sztuce, a temu wszystkiemu przygrywała muzyka dobiegająca z głośników.

O godzinie osiemnastej mieliśmy możliwość obejrzenia spektaklu „Pod niemieckimi łóżkami” wyreżyserowanego przez Łukasza Witt-Michałowskiego. Scenariusz został napisany przez Agnieszkę Głębicką oraz Bartłomieja Kasprzykowskiego na podstawie książki Justyny Polańskiej. Na deskach naszej sceny pojawili się: Bartek Kasprzykowski, Kasia Galica oraz Bartosz Opania.

Główną bohaterką przedstawienia jest właśnie Justyna (Kasia Galica), polska sprzątaczka pracująca w stereotypowo schludnych, niemieckich domach. Wielokrotnie poniżana, wzbija się na szczyt dzięki swojej książce, w której bezwstydnie i bezpośrednio wyciąga na wierzch brudy spod łóżek naszych zachodnich sąsiadów i wtajemnicza publiczność w najokropniejsze szczegóły swojej pracy, wystawiając na pośmiewisko swoich pracodawców. Niestety, Justyna nie przewidziała konsekwencji swoich czynów i wkrótce podzieliła los Niemców, z których bez skrupułów się naśmiewała. Sytuacja Justyny dobitnie pokazuje drugie dno sławy. Mimo nieszczęśliwego losu bohaterki, spektakl niejednokrotnie doprowadzał widzów do śmiechu.

„Pod niemieckimi łóżkami” przepełnione jest podtekstami, zabawnymi komentarzami, stereotypami oraz krytyką polityczną. Policka publika świetnie i dynamicznie odpowiadała na interakcje ze strony aktorów. Śmiech wypełniał policką salę widowiskową. Z całą pewnością spektakl był tematem do rozmów, a uśmiechy nie schodziły widzom z twarzy, nawet podczas snu!

Julia Hauser, Wiktoria Rembisz

(Teatr Elipsa)

 

Wróć do: Relacje