Noworoczna Gala Operetkowa „Przetańczyć całą noc”

Świat operetki, arystokratycznych salonów i miłosnych intryg prezentowany był na polickiej scenie przez doskonałych artystów i muzyków. I trzeba przyznać, że publiczność dała się ponieść czarowi…

Artyści, występujący pod nazwą Artes Ansamble, na czele z dobrze znanym polickiej publiczności Andrzejem Janaszkiem, nie po raz pierwszy występowali w Miejskim Ośrodku Kultury. Gale Operetkowe cieszą się dużym uznaniem publiczności, która rokrocznie wypełnia policką salę po brzegi. Tegoroczna Gala odbyła się 5 stycznia 2014r. tak i tym razem okazało się, iż koneserzy hiszpańskich arii, węgierskich czardaszy czy wiedeńskich utworów Straussa potrafią docenić wielkie dzieła, a także ich odtwórców.

W operetkowym widowisku zaprezentował się romantyczny duet solistów:  czarująca sopranistka Beata Gramza oraz uwodzicielski baryton Tomasz Łuczak. W warstwie instrumentalnej mogliśmy usłyszeć Marię Radoszewską grającą na skrzypcach, Małgorzatę Janaszek  ze swoją wiolonczelą oraz pianistę Andrzeja Janaszka. Artyści dzięki swojemu niekwestionowanemu talentowi oraz imponującemu dorobkowi artystycznemu potrafili przywołać atmosferę dawnych salonów, obyczajów. A to za sprawą m.in. zachwycającego, pełnego ekspresji śpiewu wokalistów dopełnionego sugestywną grą aktorską oraz kostiumami. Atmosferze przysłużyła się także projekcja zdjęć będąca scenografią koncertu. Nie bez znaczenia pozostaje również stylowa gra muzyków, która w wirtuozowski sposób wprowadziła publiczność do odrębnych części recitalu. Były to kolejno: część wiedeńska – ze słynnymi tematami operetek oraz najpiękniejszymi walcami i polkami, część węgierska – z żywiołowymi, ostrymi czardaszami oraz hiszpańska – utrzymana w gorących rytmach słonecznej Hiszpanii.

Usłyszeliśmy m.in.: walc „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa, najpiękniejsze arie i duety z operetek mistrza gatunku Franza Lehara: „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka”, „W rytm walczyka” oraz „Czardasz Silvy” z operetki „Księżniczka czardasza”’, Arię Toreadora z opery „Carmen” Georgesa Bizeta, słynną hiszpańską pieśń Agustina Lary „Granada”, a także najpopularniejszą pieśń neapolitańską E. di Capuy „O sole mio” w unikatowym wykonaniu w duecie sopranu z barytonem. A takze wiele innych arii i pieśni, ukochanych przez publiczność i wzruszających niezmiennie od dziesiątek lat.

Nie zabrakło także niespodzianek. Słynnym utworem pt. „Marsz Radetzkyego” Straussa dyrygował sam Burmistrz Polic Władysław Diakun. A wraz Panią dyrektor MOK Pan Burmistrz złożył publiczności Noworoczne życzenia oraz wspólnie zaprosili na toast w MOK- owskim fuae.

„Noworoczna Gala Operetkowa – Przetańczyć całą noc” zakończyła się w miłej atmosferze utworami na bis, wśród których znalazła się m.in. kolęda. Nowy Rok zaczął się w Policach wyjątkowo karnawałowo „w towarzystwie” wyszukanej, muzycznej zabawy.

Aleksandra Słowińska

MOK Police

Wróć do: Relacje