60 lat na scenie! Niesamowita popularność polickich „Balbin”

Kim są? Co jest kluczem takiego sukcesu? W końcu, co sprawia, ze mają taką determinację i niewyczerpalną energię do działania? Policki Zespół Folklorystyczny Balbiny tworzy i koncertuje od 60 lat. Z tej okazji w niedzielny wieczór, 27 października odbył się wyjątkowy koncert.

Koncert, na którym każdy chciał być

O tym, jak dużą popularnością cieszy się zespół, można było przekonać się po raz kolejny, właśnie podczas organizacji koncertu. Wydarzenie, z okazji 60-lecia istnienia zespołu, przyciągnęło tłumy. Bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Wszyscy zaproszeni goście zasiedli w sali widowiskowej polickiego MOK-u, by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Zespół zaprezentował utwory polskiej muzyki ludowej z różnych regionów Polski m.in.: „Lecą Żurawie”, „Pod borem, pod borem”, „Wiązanki melodii ludowych”, „Prząśniczka” i wiele innych, jak również utwory muzyki zagranicznej w obcojęzycznym wykonaniu. Usłyszeliśmy np.  w języku francuskim „Alouette”, po ukraińsku „Czerwoną rutę”, czy w języku włoskim „O sole mio”. Akompaniował i jak zwykle zagrzewał do działania lider zespołu- Dariusz Skrobania.

Ciekawym akcentem były tez multimedialne prezentacje, pokazujące dzielność zespołu, ich podróże i występy.  

Swoją obecność podczas koncertu zaznaczyli także Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca „Policzanie”. Zaprzyjaźniony zespół Romana Korczakowskiego z polickiego MOK -u, zaprezentował suity tańców z regionu lubelskiego i śląskiego. Wszystko przy akompaniamencie kapeli ludowej.  

„Jest jedno słońce” 

Wiele słów uznania płynęło ze sceny. Włodarze miasta na czele z Burmistrzem Polic Władysławem Diakunem gratulowali zespołowi. Dyrektor Mok Anna Ryl wyrażała słowa podziwu i wdzięczności za tak długie i owocne lata swojej działalności. Z okazji jubileuszu Miejski Ośrodek Kultury sprezentował „Balbinom” nowy akordeon oraz wyda płytę „Jest jedno słońce”. Jest to tytuł jubileuszowego koncertu, który dostarczył wielu wrażeń.

Gratulacje płynęły tez od zaprzyjaźnionych zespołów, jak m.in.: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, czy Polickiego Chóru Postscriptum.

Historia długa, acz ciekawa 

Zespół folklorystyczny “Balbiny” powstał jesienią 1959 roku. Przez wszystkie te lata swojej działalności zespół zyskał wielu sympatyków, miłośników, wręcz zagorzałych fanów. Trzba w spomnieć, że Baliny choć wywodzące się z Polic, jednak popularność zyskały w wielu miastach w Polsce ale i za granicą. Zespół przez szereg lat zaprezentował się na wielu koncertach w kraju, jak i poza granicami. Odbył trasy koncertowe między innymi w Niemczech, na Litwie, Ukrainie, w Grecji, we Francji, Włoszech. Zespół zdobywa wyróżnienia, nagrody oraz tytuły laureata na wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach folklorystycznych. Obecnie zespół liczy 12 pań. Od września 2013 roku funkcję kierownika i instruktora zespołu pełni Dariusz Skrobania.

O Zespole z tak długą tradycją można by wiele opowiadać. Jedno jest pewne. Zespół jest zawsze gorąco przyjmowany podczas występów okolicznościowych, ma szerokie grono zwolenników i fanów.  W swoim repertuarze „Balbiny” posiadają ok. 250 utworów obejmujących piosenki ludowe, patriotyczne, wojskowe, religijne, biesiadne, dożynkowe, zagraniczne oraz kompozycje własne.

Oby śpiewały jak najdłużej- vivat polickie „Balbiny”!

 

Wróć do: Relacje