X JARMARK AUGUSTIAŃSKI

X Jarmark Augustiański obfitował w atrakcje rodem ze średniowiecza.

Przez cały dzień, odwiedzający Jasienicę, obcowali z dawnymi tradycjami. Tern przyklasztorny plac zamienił się w duży rycerski obóz. Namioty, paleniska, wyroby rękodzielnicze, tradycyjne przysmaki, jak podpłomyki pozwoliły wszystkim przybyłym przenieść się do epoki średniowiecza.

Imprezę rozpoczął przemarsz ulicami Jasienicy mieszkańców i gości przebranych w historyczne odzienia. W korowodzie uczestniczyli także przedstawiciele Gminy Police, pasjonaci historii, uczestnicy konkursu na najciekawszy strój historyczny oraz artyści prezentujący się podczas imprezy na scenie.

Po oficjalnym rozpoczęciu Jarmarku organizatorzy hojnie odparowali nagrodami dzieci biorące udział w konkursie na historyczne przebranie. Przy scenie coraz liczniejsza publiczność gromadziła się, by obejrzeć kolorowy i energetyczny spektakl „Cztery żywioły” w wykonaniu Gwardii Gryfa. Artyści dzięki m.in. bardzo barwnym strojom i chorągwiom, wachlarzom, skrzydłom zainteresowali publiczność. Zaś w ruinach klasztoru augustiańskiego odbyły się trzy odslony widowiska opowiadającego o obrzędach Słowian, polityce i ceremonii chrztu Mieszka I. Spektakl prezentowała Drużyna Grodu Trzygłowa oraz aktor szczecińskich teatrów – Konrad Pawicki. Poza fabułą i realizmem, dodatkowym atutem widowiska była muzyka grana na żywo, w wykonaniu zespołu Percival. Również podczas koncertu ceniony i popularny PERCIVAL przeniósł słuchaczy do krainy przodków.

Równie ciekawym punktem programu były pokazy walk rycerskich m.in. Drużyny Rodu Trzygłowa oraz wybuchowe prezentacje krakowskich bombardierów. Najmłodszym do gustu szczególnie przypadły pokazy sokolnicze, prezentacje konne oraz plenerowy klub gier planszowych.

Ostatnia sobota sierpnia od 10 lat upływa dla Jasieniczan w klimacie epoki dawnej. Bogata tradycja wydarzenia przyciąga wielu pasjonatów historii, którzy mają okazję nie tylko podziwiać, ale także samemu prezentować swoje fascynacje. 27 sierpnia rycerską wioskę odwiedzały rodziny z Polic, Szczecina i okolicznych miejscowości .Wielu z nich przybywa do Jasienicy rokrocznie by zażyć tej szczególnej atmosfery.

A.S, MOK Police

Wróć do: Relacje