Trzebieskie Neptunalia 2012 – podsumowanie

Impreza odbywa się regularnie od dziewiętnastu lat ale wciąż nie słabnie zainteresowanie tym letnim festynem. Tegoroczna zabawa upłynęła pod znakiem wielu atrakcji: pokazów i zawodów sportów wodnych, konkursów i turniejów dla dzieci i dorosłych, a także różnorodnych koncertów muzycznych.

Po raz pierwszy Neptunalia odbyły się na kompleksie plażowym w Trzebieży. Tam, 28 lipca już od godzin południowych, przygotowano dla licznie przybywającej publiczności, wiele rozrywek. Były to atrakcje zarówno rekreacyjne dla wypoczywającej publiczności, jak i sportowo – wyczynowe dla bardziej aktywnej części publiczności.

Neptun – król mórz i oceanów przywitał wszystkich obecnych i otworzył wraz z Burmistrzem Polic Panem Władysławem Diakunem i Sołtys Trzebieży Panią Iwoną Strzelczyk tegoroczną imprezę. Na scenę wkroczyli najmłodsi, którzy wzięli udział w konkursie na najciekawszy strój „Świta Neptuna”. Każde dziecko prezentowało piękne kostiumy i każdy został nagrodzony.

Neptunaliowe rywalizacje…

Przez cały dzień trwania imprezy na plaży działały strefy aktywności morskich. Tam można było spróbować swoich sił w rywalizacjach na sprzęcie morskim. Tym profesjonalnym jak i nietypowym. Chętnych nie brakowało, dużym zainteresowaniem cieszył się  „surfbike” czyli bardzo nowatorski rower wodny o niezwykłej dynamice poruszania się po wodzie, „paddle board” łączący zalety deski i wiosła, czyli windsurfingu i kajaka, „werball” czyli wielka, nadmuchiwana, przezroczysta kula, w której bez żadnych obaw można było chodzić, skakać i biegać po wodzie.

Nie zabrakło także pokazów i zawodów sportów wodnych. Tutaj działała szkółka windsurfingowa, a więc żeglowanie na desce, szkółka kitesurfingowa, czyli żeglowanie na desce z latawcem utrzymywanej przez kitesurfera, tor skimboardowy, gdzie ochotnicy doskonalili jazdę – ślizg na desce po fali lub płytkiej warstwie wody. Dla wszystkich ochotników odbyły się także zawody wakboardowe.

Strefy aktywności morskiej działały bardzo intensywnie jednocześnie z działaniami odbywającymi się na scenie i obok niej.

Teatr Rozrywki Trójkąt zaserwował najmłodszym nie lada przygodę w postaci przedstawienia i konkursów pod nazwą „Wyspa piratów”. Zaś występy scenie rozpoczęły polskie i niemieckie amatorskie zespoły artystyczne w ramach międzynarodowego projektu dofinansowanego przez program Interreg IVA. Zespoły prezentowały różnorodny wokalno – taneczny repertuar. Widownia wspierała występujących i miło przyjmowała wszelkie niespodzianki, jak choćby piosenkę w języku polskim wykonaną przez chór z Pasewalku.

Polsko – Niemiecką inicjatywą była także realizacja Turnieju Rybackiego o Puchar Burmistrza Polic. W rybackich konkurencjach rywalizowały drużyny z Hintersee oraz z Polic  i Trzebieży. Wśród zawodników znalazł się także honorowy uczestnik Turnieju podróżnik, kajakarz i zdobywca, człowiek, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki  – Aleksander Doba.

Zawodnicy mierzyli się w wielu konkurencjach np. łowienie żywego węgorza z beczki, co okazało się być  atrakcja również dla publiczności, która brała czynny udział w zawodach. Turniej był przede wszystkich dobrą zabawą dla wszystkich drużyn, każdy został nagrodzony zaś puchar Burmistrza ostatecznie powędrował do zwycięskiego zespołu z Polski.

Koncertowo…

Neptunalia to od lat festyn dla całych rodzin, to konkursy, turnieje ale przede wszystkim koncerty muzyczne. Na scenie zagrał wyjątkowy, szantowy zespół Qftry czyli piątka muzyków z Polic i okolic. Śpiewają a cappella, kilku członków zespołu występowało kiedyś w akademickim chórze, co bardzo się przydało. Grają też na akustycznych instrumentach. Ich atutem są także autorskie aranżacje (wokalne i instrumentalne) oraz teksty. Utwory tak żywiołowo i entuzjastycznie płynące ze sceny niosły się na całą plażę i deptak potęgując morski charakter tegorocznej imprezy. Lekka i przyjemna atmosfera gromadziła coraz szerszą rzeszę publiczności, która żywo uczestniczyła w koncercie.

Następnie na scenie pojawił się Bartek Wrona niegdyś znany z zespołu Just5. Przypomniał on publiczności przeboje dawnych lat i wprowadził tym samym wszystkich zgromadzonych w koncertową atmosferę, aplauzu i bisów.

Około godziny 21 okrzyki publiczności ograniczały się głównie do słów „Ewa Farna”, bowiem to właśnie koncert młodej artystki był głównym punktem programu. Zdolna, charyzmatyczna wokalistka w wieku 13 lat wydała pierwszą płytę, która zyskała status platynowej. Publiczność zgromadzona pod sceną nie szczędziła braw i entuzjastycznych okrzyków. Koncert upłynął z wyraźnym uczestnictwem widowni. Artystka, ku zadowoleniu publiczności śpiewała swoje największe przeboje i nie trzeba było nalegać aby wykonała utwory na bis.

Dj Alf, Snoop i Peter S hitami lata 2012 zakończyli tegoroczne Neptunalia. Widownia uległa zabawowej atmosferze, wakacyjnej beztrosce i festynowym urokom…

A ich kolejna odsłona – nie mniej atrakcyjna – już za rok!

 

Organizatorami Neptunaliów byli Gmina Police, Miejski Ośrodek Kultury w Policach, Sołectwo Trzebież. Zaś projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).

Wróć do: Relacje