„Wioska” Świętojańska 2019

Wspólnie bawili się młodzi, starzy, tańczyli, śpiewali, palili ognie, pletli wianki i puszczali je na wodę… Tam w staropolskiej wiosce zgromadzili się licznie, bardzo licznie, by uczcić ten wieczór…  

Dali się ponieść czarowi Nocy Świętojańskiej

23 czerwca na trzebieską plażę tłumnie przybyli uczestnicy tegorocznej imprezy.  Chętnie korzystali ze wszystkich atrakcji były to m.in. wróżenie z run, łowienie ryb oraz oczywiście plecenie wianków. Plećmy wianki w świętojanki to już tradycja w Trzebieży i niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, niezmiennie powstają pod okiem Teresy Kulik, instruktorki MOK Police.

„Wioska”

Na plaży wystąpił Teatr Elipsa z polickiego MOK-u. Grupa od lat proponuje widowiska nawiązuje do tematyki Nocy Świętojańskiej. Tym razem autorski spektakl w reżyserii Aleksandry Słowińskiej, opowiadał o tytułowej wiosce, w której dawna społeczność szykuje się do obchodów świętojanki. Wówczas poznajemy duchy- bóstwa, w które niegdyś wierzyli nasi przodkowie. Wiły, Przyłożnik i Bogunka symbolizujące różne wartości, słabości, przestrogi. W spektaklu młodzież prezentowała historie, staropolskie anegdoty, piękne choreografie taneczne ale także staropolskie pieśni oraz pokazy fireshow. Udział w spektaklu wziął także bębniarski zespól Djembe z Pałacu Młodzieży w Szczecinie.

Widowisko zakończyło się wspólnym symbolicznym puszczeniem wianków na Zalew.

Energia, dźwięk, żywioł

Magdalena Prieditis tancerka AFRO zaprosiła do wspólnej zabawy – i to z całym powodzeniem. Nie zabrakło chętnych do zabawy na pisaku, boso. Szczególnie po pokazie tancerzy z  Energia Studio Magdalena Prieditis wszyscy poczuliśmy tę energię i moc…

Tego wieczoru zagrał też zespół Viklinova. Młody zespół folkowy zaprezentował różne odsłony ludowych dźwięków i pięknego wokalu Karoliny Matuszkiewicz. Usłyszeliśmy ciekawe kompozycje na instrumenty perkusyjne, kontrabas, fidele kolanowe, skrzypce.

Wieczór rozświetlił momentami humorystyczny przez co dodatkowo ciekawy FIRESHOW w wykonaniu znakomitego kuglarza, cyrkowca Kamila Maleckiego.

Miejski Ośrodek Kultury jako główny organizator i inicjator przedsięwzięcia zainteresował wydarzeniem wielu zwolenników, tej klimatycznej zabawy.  Największą jej siłą  jest energia i radość ze wspólnej zabawy.

Wróć do: Relacje