spotkanie z cyklu „Przystanek w podróży“

We wtorek 27 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek w podróży“. Naszym gościem był Michał Piec z Piekar Śląskich, który pomimo młodego wieku odwiedził ok. 60 krajów pieszo, autostopem i tanimi liniami lotniczymi.

Michał z pasją opowiadał o swoich podróżach, o zwyczajach i codzienności, o ludziach spotykanych podczas wypraw, o przygodach zarówno tych zabawnych, jak i mrożących krew w żyłach. Wspominał swoją pierwszą pieszą wyprawę do Santiago de Compostela, która stała się inspiracją do realizacji podróżniczych marzeń. Wspominał także, wyprawy rowerowe do Ziemi Świętej, Turcji, Iranu, Gruzji, Armenii, Wietnamu i nad jezioro Bajkał oraz wyprawy do Ameryki Południowej, Szkocji, Islandii…

Motywem przewodnim naszego spotkania była jednak sztuka nocowania w podróży. Jak mogliśmy się przekonać nasz gość podczas swoich wypraw nocował w przeróżnych miejscach, zawsze na dziko i bez namiotu. W wielu przypadkach mógł również liczyć na życzliwość zupełnie przypadkowych ludzi.

Uczestnicy spotkania otrzymali wiele cennych rad i wskazówek jak bez wielkich pieniędzy, szczegółowych planów i przewodników zorganizować podróż, jak się do niej przygotować, jak radzić sobie z problemem nocowania w różnych warunkach, jak zadbać o własne bezpieczeństwo. Praktyczne rady wraz ze sporą dawką zabawnych anegdotek i powodujących gęsią skórkę historii, a także mnóstwo barwnych zdjęć, z kilkudziesięciu krajów świata i setek noclegów urozmaiciły wtorkowe spotkanie.

Na zakończenie uczestnicy spotkania zadawali pytania, m.in. na temat sposobu pozyskiwania informacji o środkach komunikacji, o przydatnych stronach internetowych, o ryzyku i odwadze, które towarzyszą podróżowaniu po krajach odległych i odmiennych kulturowo, o błędach popełnianych w podróży, o miejscach, które warto zobaczyć.

Nasi goście za każdym razem udowadniają, że mając niewielkie pieniądze można podróżować nawet w odległe zakątki świata, że warto realizować marzenia, że wystarczą chęci, wytrwałość i pragnienie przeżycia niesamowitej przygody.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania i serdecznie zapraszamy na kolejny „Przystanek w podróży”.

Justyna Celary/

organizator spotkań podróżniczych-MOK Police

Wróć do: Relacje