Paweł Wdówka zwycięzcą „Bursztynowego Pierścienia”

Paweł Wdówka najlepszym aktorem sezonu 2012/2013! Zdobywca „Bursztynowego Pierścienia”, prestiżowego plebiscytu teatralnego, to solista baletu Opery na Zamku, znany niegdyś z występów w Companii Baletowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.

Paweł Wdówka swoje pierwsze kroki taneczne stawiał w polickim MOK-u pod okiem Pani Barbary Kamińskiej. Dziś wszyscy z dumą wspierają młodego artystę, który został pięknie wyróżniony i ogromnie doceniony przez zachodniopomorską publiczność.

Nagroda „Bursztynowego Pierścienia” przyznawana jest najlepszym aktorom i spektaklom teatralnym ubiegłego sezonu. Była to już 32 edycja plebiscytu, niezmiennie organizowanego przez Kurier Szczeciński. W tym roku wyróżnionych zostało blisko 11 nazwisk i produkcji teatralnych. Kandydatów nominowało jury w osobach dziennikarzy, kulturoznawców, krytyków teatralnych.

Obok Pawła Wdówki nominowanymi do nagrody byli wspaniali aktorzy jak: Elżbieta Donimirska, Paweł Wolski, Konrad Pawicki, Wojciech Brzeziński, Maciej Wierzbicki. Czytelnicy „Kuriera”, wysyłając kupony i SMS-y, zdecydowali kto, ich zdaniem, najbardziej zasłużył na Bursztynowe Pierścienie. Zwyciężył spektakl o związku dwojga zagubionych ludzi pt. „Udręka życia” Teatru Polskiego oraz aktor Paweł Wdówka, który zachwycił rolą Don Josego w spektaklu baletowym „Odcienie namiętności” Opery na Zamku.

Przedstawienie jest dyptykiem. Obydwie partytury łączy gorąca, typowo południowa ekspresja. Zmysłowość, swoista dzikość i mrok, charakterystyczne dla kultury iberyjskiego południa, znalazły w spektaklu swoje odzwierciedlenie. Paweł Wdówka znakomicie wytańczył zazdrosnego kochanka w „Suicie Carmen” Rodiona Szczedrina, opartej na najsłynniejszej operze Bizeta.

Wyniki plebiscytu były ogromną radością dla Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach! Pawłowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Paweł Wdówka

Związany z Operą na Zamku od 2010 r. jako tancerz koryfej, od 2013 r. – jako solista. W 2010 r. ukończył Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku. W tym samym roku związał się z Operą na Zamku. Pracując w Szczecinie, zatańczył role pierwszoplanowe w takich spektaklach baletowych, jak: Odcienie namiętności, Kopciuszek, Córka źle strzeżona, Dziadek do orzechów. Tańczył również w Magii czarów.  Brał udział w spektaklach operowych i operetkowych Opery na Zamku: Paria, Cygańska miłość Cnotliwej Zuzanny, Wiedeńska krew, Traviata, Zemsta nietoperza, Kraina uśmiechu oraz Księżniczka czardasza.

Aleksandra Słowińska
MOK Police
(źródło: Opera na Zamku Szczecinie,
foto z  prób do spektaklu Włodzimierz Piątek,
foto z wręczenia nagród: Włodzimierz Piątek)

Wróć do: Relacje