„Krew Bacy” – spotkanie z podróżnikiem…

We wtorkowy wieczór 17 lutego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek w Podróży“. Tym razem jego gościem był Marek Ratajczak – podróżnik, pisarz, człowiek pełen pasji i odwagi.

W pierwszej części niemal trzygodzinnego spotkania uczestnicy usłyszeli niezwykłą historię samotnego zdobycia najwyższego szczytu Europy – Mont Blanc. Wśród wielu w większości samotnych wypraw Ratajczaka to właśnie ta stała się inspiracją do napisania książki. Brak wsparcia współtowarzysza, niewystarczająca aklimatyzacja i niewyobrażalne zmęczenie mimo wszystko nie stanęły na przeszkodzie by dotrzeć na Dach Europy. Chociaż jak podkreśla autor książka to „nieporadnik”, a jednak tego wieczoru mogliśmy dowiedzieć się, jak używać raków, jakich błędów w górach nie powinniśmy popełniać, jak ważny jest odpowiedni sprzęt, a także odpowiedzialność za swoje życie i pomoc spotkanych po drodze ludzi. W górach nieodłącznie towarzyszyła mu muzyka, to ona bardzo często dawała mu „kopa” i podnosiła do dalszej drogi. Nie zabrakło jej również podczas prezentacji.

Druga część spotkania przeniosła słuchaczy w odległe Himalaje Nepalu. Nasz gość podzielił się przepięknymi widokami, przygodami i zabawnymi historiami jakich stał się częścią podczas tej wyprawy. Opowieści o poszukiwaniu yeti, „miłe” przywitanie przez nepalskie dzieci, nietypowe warunki noclegowe, poszukiwanie bazy wypadowej na Everest, a także skutki pozostawienia nieodpowiedniej wysokości napiwku w nepalskiej restauracji to tylko kilka z ciekawostek, którymi podzielił się z nami podróżnik. Bywało groźnie i zabawnie, ale takich „atrakcji” dostarczają nam właśnie podróże.

Wytrwali i aktywni słuchacze otrzymali od autora w prezencie książkę pt. „Krew Bacy czyli zakrapiana relacja z samotnej szarży na Mont Blanc” wraz z dedykacją.

Do zobaczenia na kolejnym „Przystanku…”

Justyna Celary

organizator spotkań podróżniczych,  MOK Police

Wróć do: Relacje