Polickie Kaziuki

Od dziesięciu lat prawdziwą atmosferę Kaziuków można poczuć nie tylko w Wilnie, ale także w Policach. Miłość do Kresów i polskiej kultury z pewnością łączy wszystkich, tych którzy przybyli na niedzielny koncert do Miejskiego Ośrodka Kultury po brzegi wypełniając salę widowiskową. W tym roku Polickie Kaziuki przypadły dokładnie w dzień świętego Kazimierza patrona Litwy, czyli 4 marca.

W świat polsko-wileńskich tradycji, tańców i śpiewu przeniósł nas Zespół Tańca Ludowego „Zgoda”. Ponad dwugodzinny koncert rozpoczął mazur z opery Straszny Dwór. W dalszej części programu wybrzmiały pieśni folklorystyczne regionów Polski i Wileńszczyzny, a także tradycyjne pieśni patriotyczne i biesiadne. Tancerze zaprezentowali m.in. tańce żydowskie, cygańskie, litewskie i spiskie. Koncert zakończył mazur ułański i pieśń Wileńszczyzny drogi kraj. Piękne stroje i wysoki poziom artystyczny dopełniły całości.

W holu Miejskiego Ośrodka Kultury odbywał się tradycyjny jarmark wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego. Na stoiskach zakupić można było m.in. tradycyjny litewski chleb, świąteczne palmy, kaziukowe serca, wyroby rękodzielnicze, a także kulinarne przysmaki.

Organizatorami koncertu był Miejski Ośrodek Kultury, Gmina Police oraz Stowarzyszenie Świteź. Wiele ciepłych słów i podziękowań w stronę artystów popłynęło ze strony przybyłych gości.

Wróć do: Relacje