„Brzmienia Wolności”

W obliczu tak ważnego dla Polski Jubileuszu, jak 25-rocznica pierwszych wolnych wyborów, w wielu miastach Polski obywatele świętowali. W Policach podczas wyjątkowego koncertu, który powstał specjalnie na tę okoliczność.

Miejski Ośrodek Kultury w Policach – organizator „Brzmień Wolności” – zaprosił do udziału w koncercie wielu znakomitych artystów. Nad warstwą artystyczną i muzyczną całego przedsięwzięcia czuwali policcy artyści Piotr Broda i Marek Kruszyński. Zaś wykonawcami byli Grzegorz Wilk – wokalista programu „Jaka to melodia”, solista oratoriów Piotra Rubika oraz Michał Grobelny – półfinalista 3 edycji „The Voice of Poland”, instrumentaliści z potężnym doświadczeniem: Dariusz Słoma, Kuba May, Seweryn Ptaszyński, Dariusz Siudak, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

Organizatorzy usytuowali koncert w urokliwym polickim Parku Staromiejskim. Na drzewach prezentowane były fotografie Polic z lat 50 – 80 ze zbiorów Tomasza Łoja oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Polickiej „Skarb”. Tuż obok poustawiane urny wyborcze ze znaczącą datą, dopełniały wyjątkowego klimatu miejsca. W takiej aurze licznie zebrana publiczność wspólnie doświadczyła raz jeszcze tego, co działo się przed laty. A to za sprawą prowadzącego Michała Ogórka, który w znamienny dla siebie, inteligentny, a zarazem humorystyczny sposób przytaczał anegdoty, wspomnienia czasów PRL-u. Historie okraszone były kronikami poruszającymi zabawne – z naszej perspektywy- zagadnienia, problemy tamtych czasów.

Wieczorny koncert nie tylko przypominał znane i uwielbiane piosenki nawiązujące do zagadnień związanych z wolnością, ale także ukazał to, co dobrze znane w nowym świetle. Producenci koncertu tak zaplanowali prezentacje, aby nawiązując do przeszłości pokazać także współczesny rys. Publiczność wysłuchała utworów takich jak: „Wolność kocham i rozumiem” z repertuaru Chłopcy z Placu Broni, „Jeszcze będzie przepięknie” zespołu Tilt, „Nie gniewaj się na mnie Polsko” zespołu Sztywny Pal Azji, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela GC i innych. Na szczególną uwagę zasługuje również wyjątkowe wykonanie Preludium e-moll op. 28 nr 4 Chopina, a take finałowa piosenka „Mury” Jacka Kaczmarskiego, której wykonawstwo oraz aranżacja poruszyły wielu zgromadzonych na polickich „Brzmieniach Wolności”.

Do każdego utworu twórcy koncertu skomponowali nowe, oryginalne aranżacje. Stworzyli tym samym możliwość przyjrzenia się utworom raz jeszcze, wsłuchania się w ich sens osadzony w konkretnym kontekście społecznym i historycznym.

Doznania artystyczne potęgowały wizualizacje prezentowane na wielkoformatowych ekranach. Wyjątkowy, artystyczny projekt przygotowany był specjalnie na okazję Jubileuszu i stał się wariacją artystyczną odnoszącą się do wolności z ostatnich 25 lat.

Aleksandra SłowińskaMOK Police
foto. Tomasz Łój

Wróć do: Relacje