BAWILI SIĘ W MOK -u NA CAŁEGO!

ferie zimowe 2014 w Policach

Ciekawa oferta artystyczna, dla dzieci i młodzieży spędzających ferie w mieście, stała się już w Policach tradycją. Wszem i wobec wiadomo bowiem, iż dwa tygodnie wolne od szkoły będą głośne, kolorowe i aktywne w polickim MOK -u.

Organizatorzy rokrocznie wymyślają inny temat przewodni zabawy feryjnej. W ubiegłych latach dzieci bawiły się podczas ferii chińskich, egipskich, a nawet astronomicznych. W tym roku wszelkie aktywności upływały w klimacie brazylijskim. Obok programu scenicznego i bogatej oferty warsztatowej prężnie funkcjonowało także kino, w którym każdego dnia prezentowana była inna propozycja dla młodych widzów.

W poniedziałkowy poranek, na polickiej scenie, w gorących rytmach samby, rozbrzmiewały bębny. Koncert w wykonaniu brazylijskiej orkiestry bębniarskiej BLOCO – POMERANIA uświetniły piękne tancerki z RISING STAR rewii brazylijskiej. Pierwszy dzień ferii zimowych w MOK- u upłynął także na prezentacjach i zapisach do licznych grup warsztatowych. A było ich bardzo dużo. Dzieci miały szansę wziąć udział w warsztatach: brazylijskiego Jiu – Jitsu, tańca Latino i Samby, Zumby, Capoeiry, bębniarskich, rękodzieła, wokalnych, plastycznych. W drugim tygodniu ferii odbyły się także warsztaty fotograficzne. Podczas spotkań młodzież miała szansę eksperymentować z materiałami światłoczułymi, czego efektem było wykonanie krótkiego filmu animowanego techniką klatkową. Uczestnicy warsztatów mogli przede wszystkim nauczyć się jak zrobić zdjęcie aparatami fotograficznymi z XIX wieku, wykorzystując dawne techniki fotografii.

Kolejne dni, to kolejne atrakcje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się cyrkowe sztuczki magików. Goście zabrali dzieci do świata iluzji i czarów. Ale ferie w MOK -u to przede wszystkim aktywny udział młodzieży w zaplanowanych propozycjach. A imponująco aktywny udział można było zauważyć szczególnie podczas, cieszącego się dużym zainteresowaniem karaoke. Chętnych do śpiewania znanych utworów nie brakowało. Bardzo szybko lista wykonawców zapełniła się i zaoowocowała entuzjastycznymi występami. Młodzież prezentowała hity, jak choćby „My, Słowianie”. Do wokalnej zabawy szybko dołączyli koledzy i koleżanki zasiadający na widowni.

>Uczestnicy ferii mieli szansę brać udział spektaklu teatralnym pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” w wykonaniu Teatru Rozrywki Trójkąt. Spektakl oparty na motywach znanej baśni Andersena, był opowieścią o tym, że uprzejmość i grzeczność pomaga w życiu nie tylko księżniczkom… A wątki komediowe spektaklu sprawiły, że był on odebrany z entuzjazmem zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

BRAZYLIADA – IGRZYSKA OLIMOPIJSKIE to dzień, w którym młodzież miała szansę wykazać się w konkursach, quizach sprawdzających wiedzę oraz umiejętności sportowe. Będąc na półmetku ferii organizatorzy przygotowali niespodziankę. Police odwiedził zespół V – UNIT i Doniu, którzy ku radości licznej grupy młodzieży, poprowadzili warsztaty. Słynny głównie z internetu zespół V – UNIT przygotował muzyczno- internetowe wyzwania dla młodych youtuberów. Młodzież bardzo licznie i chętnie zaangażowała się w twórczą pracę. Efektem było stworzenie krótkiego filmiku zamieszczonego w internecie.

To nie koniec atrakcji, bowiem zespół V – UNIT wystąpił w piątkowy wieczór na polickiej scenie i porwał do zabawy wszystkich przybyłych. Publiczność mogła usłyszeć humorystyczne wersja popularnych piosenek, m.in. My Słowianie – Odpowiedź Mężczyzn, Tylko Hit Na Lato, Koniec Świata, itp. Publiczność od pierwszych chwil koncertu energicznie bawiła się pod sceną, tańczyła, skakała i śpiewała. Wykonawcy mieli doskonały kontakt z młodą publicznością. Koncertowe szaleństwa zakończyły się spotkaniem z zespołem, wspólnymi zdjęciami i rozdawaniem autografów.

Oprócz tańców śpiewu i sportowych zmagań dzieci miały szansę zgłębić tematykę Brazylii również poprzez ciekawe opowieści. A takich ma wiele Pan Piotr Kowalczyk – podróżnik, który w ciekawy sposób opowiadał o swojej wyprawie do dżungli amazońskiej. Swoje przeżycia, to co widział i poznał, przedstawił za pomocą prezentacji multimedialnej oraz własnych opowieści. Na zakończenie spotkania odbył się quiz na temat nowo zdobytych informacji. Innego zaś dnia Clowni Rico & Rupert dopełnili kolorowych szaleństw na scenie. Artyści zabrali dzieci w bajkowy świat. Było skocznie i muzycznie. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły i mogły śmiać się ze sztuczek i gagów cyrkowych. Nie zabrakło konkursów i wspaniałych nagród. A to wszystko w kolorowej, bogatej scenografii… Do hucznej blisko dwugodzinnej zabawy zapraszane były dzieci w każdym wieku. Każdy też kto chciał, mógł wyjść z zabawy naznaczony przez clownów: z pomalowaną buzią i włosami… Jednak to jeszcze nie wszystkie atrakcje przygotowane przez policki MOK. „Jogo bonito” czyli dzień, w którym królował brazylijski Freestyle. „Osi” Oskar Lepczyński odwiedził Police, aby z ogromnym entuzjazmem i niekwestionowanym poczuciem humoru, szybko zjednać sobie młodą publiczność. Osi uczył języka portugalskiego, ale także dawał się wykazać młodzieży, choćby w zmaganiach sportowych. Nie brakowało zatem popisów, radosnych okrzyków i małej rywalizacji.

Na zakończenie dwutygodniowej zabawy w MOK -u wszyscy przybyli uczestniczyli w Karnawałowym finale ferii brazylijskich. Na scenie pojawili się wszyscy, którzy brali udział w warsztatach. Adepci z zaangażowaniem pokazywali swoje nowo nabyte umiejętności. Było głośno, kolorowo i bardzo ciekawie. Ale musiało tak być… w końcu całe ferie upływały jak karnawałowe szaleństwo.

Aleksandra Słowińska
MOK Police

Wróć do: Relacje