Zimowe Prezentacje Taneczne 2014

Wspaniałe pokazy młodych tancerzy z Polski, Niemiec i Ukrainy odbyły się w ubiegły weekend w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Na czele Zimowych Prezentacji jak zwykle stała Compania Baletowa, od 25 -lat prowadzona przez tancerkę i instruktorkę- Barbarę Kamińską.

Jak co roku rodzina, przyjaciele oraz pasjonaci tańca, w szczególności tańca klasycznego, bardzo licznie przybywali do MOK -u aby gromkimi brawami gratulować młodym artystom talentu. Zimowe Prezentacje Taneczne odbyły się w Policach dzięki zrealizowanemu projektowi dofinansowanemu z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Trójstronna wymiana młodzieży polegała na realizacji czterodniowych warsztatów tanecznych. Prowadzili je instruktorzy, tancerze z dużym doświadczeniem i niezwykłą inwencją twórczą. Międzynarodowa grupa młodzieży uczyła się m.in. tańca klasycznego, tańca współczesnego, jazzu. Nabywanie nowych umiejętności łączyło się przede wszystkim ze wzajemnym poznaniem, doświadczaniem stylu pracy, kultury i obyczajów przyjaciół z zagranicy. Młodzież angażowana była do realizacji projektu zarówno w trakcie jego trwania, jak i podczas przegotowań. Dowodem na to były prezentacje sceniczne każdego z uczestniczących w projekcie zespołów.

Grupy przygotowały dla siebie na wzajem i dla zaproszonych gości pokazy swoich umiejętności i dorobku artystycznego. Obok Companii Baletowej – organizatora corocznych Prezentacji Tanecznych, można było podziwiać popisy taneczne m.in.: zespołu baletowego z Kijowa, czyli Zespół Tańca Klasycznego dla Dzieci i Dorosłych „Yaroslawna” pod kierunkiem Pana Konstantego Gordiichuka oraz pary solistów ze Lwowa, zespołu Kinder- und Jugendtanzensemble z Neuenhagen prowadzonych przez Panią Simone Meuche, szkoły tańca ze Schwedt pod kierunkiem Pani Anny Borysewicz. Swoją obecność zaznaczyli także wychowankowie Companii Baletowej, aktualnie uczący się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.

Gościnnie wystąpiły także zespoły zaprzyjaźnione z policką Companią Baletową: Ognisko Baletowe, Zespoły Taneczne Pałacu Młodzieży, Fundacja Balet ze Szczecina, a także Grupa Baletowa Arabesque i Chorus spod Opola.

Scena dzięki kostiumom tancerzy mieniła się ferworem różnorodnych barw. Swoje kroki taneczne prezentowali nawet najmłodsi tancerze Companii Baletowej. Były wśród nich nawet 3 – latki, które z nieodpartym urokiem osobistym zachwycały nie tylko swoich rodziców. Najbardziej zaskakiwała grupa Kinder- und Jugendtanzensemble z Neuenhagen, która przestawiła osobliwe interpretacje utworów klasycznych, jak choćby sparodiowany utwór Czajkowskiego wytańczony rękoma, ubranymi w baletki. Zaś niezwykłym kunsztem i z całą pewnością imponującymi umiejętnościami zachwycał zespół „Yaroslavna” z Ukrainy. Ponad 20 tancerzy, prezentujących poziom szkół baletowych, zaprezentowało blisko 15- minutową „Pachitę”. Za co publiczność nagrodziła zespół gromkim aplauzem.

Zimowe Prezentacje były pięknym i imponującym pokazem. Młodzi ludzie z zaangażowaniem i entuzjazmem prezentowali swoją pasję, jaką jest taniec. Prezentacje były również doskonałą okazją do podziękowań i  gratulacji.

Aleksandra Słowińska
MOK Police

Wróć do: Relacje