Wakacje z kulturą… w czasach pandemii

Miejski Ośrodek Kultury w Policach wyszedł naprzeciw wyzwaniom naszych czasów. Dziewięć koncertów, dwa spektakle, kino plenerowe, artystyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży – to cotygodniowe wydarzenia trwające przez całe wakacje na scenie plenerowej MOK. Bogata oferta kulturalna miała wielu zwolenników. A wszystko z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Czerwcowy start – Balic Neopolis Orchestra

Przez miesiące MOK realizował działania edukacji artystycznej za pośrednictwem Internetu. Po czasie kwarantanny i przerwie od żywego kontaktu kulturą MOK powrócił do organizacji wydarzeń z udziałem widowni. Powrót nastąpił z wielką klasą. Koncert pt. „Beethoven i klasycy wiedeńscy” pod dyrekcja Emanuela Salvadora, odbył się 28 czerwca w Kościele w Jasienicy.

Kameralna atmosfera i dzieła wielkich kompozytorów dostarczyły publiczności wielu wrażeń. Wystąpili muzycy z Baltic Neopolis Virtuosi. Wydarzenie odbyło się w ramach Baltic Neopolis Festiwal współfinansowane było przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Szczecin.

Muzyczne MOKarte czyli koncerty na leżakach

Nowa propozycja MOK-u obejmowała cykl sobotnich koncertów granych na plenerowej scenie ustawionej na terenie ośrodka kultury. Publiczność przez całe wakacje miała możliwość bezpłatnie brać udział w koncertach, a wszystko w rygorze sanitarnym. Aby spełnić wszelkie zasady bezpieczeństwa, MOK przygotował dla widowni leżaki ustawione w 2 – metrowych odstępach. Liczba miejsc była ograniczona, a frekwencja podczas tych wydarzeń okazała się być na sto procent. 

Od jazzu do samby

„Muzyczne MOKarte” rozpoczęło Jazzowe Trio. 11 lipca wystąpił zespół grający klasykę Swing Jazzu. Były standardy muzyki jazzowej oraz muzykę filmową. To na dobry początek, dalej było tylko lepiej. W kolejne soboty wystąpili: smyczkowy AQuartet prezentujący utwory z różnych stron świata, Mitro Dymitriadis w repertuarze rodem ze słonecznej Grecji. Zorba rozpaliła serca widowni. Podobnie jak zespół „Chwila Nieuwagi”. Grupa zaprezentowała mieszankę folku, jazzu, poezji w połączeniu z charyzmatycznym wokalem Martyny Czech. Sierpniowy „Muzyczny Przybornik Jeremiego” był następną propozycją polickiego MOK-u i prezentacją piosenek Starszych Panów. W mieszance poezji, żartu, liryzmu i tanga nie zabrakło tytułów, jak: „Jeżeli kochać”, „Inwokacji”, „Już kąpiesz się nie dla mnie” i „Ballady z trupem”. Wraz z muzykami na scenie prezentował się członek Formacji Chatelet Karol Wolski.

Jak się okazuje plenerowa scena MOK to nie tylko repertuar rozrywkowy ale też klasyczny. „Poloneza czas zacząć” zorganizowany był aby upamiętnić zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej. Kostiumowy koncert zespołu Artes Ensemble w rytmie szlacheckiego poloneza inspirowany był narodową nutą.

22 sierpnia scena plenerowa MOK rozgrzała się do czerwoności. Wtedy właśnie brazylijska maszyna perkusyjna, czyli Bloco Pomerania, przekazała publiczności potężną dawkę energii. Zespół wystąpił w Policach wraz z brazylijskim wokalistą Valdirem Viera Dos Santos oraz z grupą SAMBA ART, prezentującą taneczne show.

Teatr dla dzieci czyli „Wszystko się może zdarzyć”

Dwa sobotnie popołudnia adresowane były specjalnie do najmłodszych widzów. Dwie propozycje, bajek dla dzieci, szczecińskich artystów uczyły, bawiły i pobudzały wyobraźnię. Mieliśmy okazję poznać duet Głowa Mała ze spektaklem „Cała Naprzód”. Aktorki wciągały najmłodszych i ich rodziców w fascynującą podróż w nadmorskie klimaty. Prosty, jasny przekaz, gra skojarzeń pobudzała wyobraźnię. Podobnie jak występ aktorów z grupy Teatru Improwizowanego Impro z Krypty z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Improbajka, którą z humorem prezentowali, polegała na aktywizacji widowni. Publiczność współtworzyła scenariusz w trakcie trwania widowiska. To była ekscytująca i ciekawa zabawa.

Koncert Sierpniowe Przełomy

W ostatni weekend sierpnia miała miejsce wspaniała muzyczna podróż przez polską muzykę filmową. „Sierpniowe Przełomy” w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku pod batutą Jerzego Wołosiuka i ze specjalnym udziałem Natalii Niemen zachwycił tłumnie zgromadzoną publiczność w Policach. Koncert poprowadził znany krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek.

Koncert poświęcony był pionierom Szczecina i ziemi zachodniopomorskiej w związku z 75. Rocznicą Polskiego Pomorza Zachodniego, a także bohaterom wydarzeń sierpniowych z okazji 40. Rocznicy Sierpnia ’80 w Szczecinie. Patronat nad wydarzeniem objął Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Kurs na przyszłość

Wakacje były też okazją do prowadzenia warsztatów i zajęć z edukacji artystycznej. Teatr, balet, zajęcia wokalne, plastyczne rytmika dla najmłodszych to tylko niektóre ze zrealizowanych zajęć dla dzieci i młodzieży.

Choć w warunkach trudniejszych to warto zaznaczyć, że policki MOK nieustannie spełnia swoją misję. I, jak publiczność udowodniła podczas wakacji, jest dla kogo i z kim ją tworzyć.

Wróć do: Relacje