VI Jarmark Augustiański na zakończenie wakacji…

Rozrywki nawiązujące do klimatu epok dawnych przyciągnęły liczną publiczność 1 września do Jasienicy.

Na wiekowym Wzgórzu Maryjnym wystawcy rozstawili kramy z wieloma wyrobami: metaloplastyki, kowalstwa artystycznego, wyrobów bursztyniarskich i srebrnych, rzeźby w drewnie, wikliniarskimi, garncarskimi, hafciarskimi. Można było ujrzeć i wziąć do ręki broń średniowieczną oraz nauczyć się tworzyć papier czerpany.

Publiczności podobały się pokazy tańca średniowiecznego i walk rycerskich. Widzowie chętnie uczestniczyli w zaimprowizowanej nauce tańca średniowiecznego.

Dla dzieci organizatorzy zapewnili liczne zabawy, konkursy z dawnych epok np. marsz na drewnianych klockach, układanie z klocków budowli średniowiecznych. Te i wiele innych atrakcji prowadzili Kuźnia Kultury, Trupa Teatralna Waganci oraz Bractwa Rycerskie z ziemi bytowskiej i pomorskiej, zaś aktorzy z Teatru Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry zainscenizowali średniowieczne bajki.

Podczas historycznej zabawy rozstrzygnięto dwa konkursy. W konkursie na najciekawszy strój historyczny uczestniczyli rycerze, damy dworu, królowe, szlachcianki, woje, chłopki i wiele innych. Każdy prezentował się oryginalnie, barwnie i niezwykle interesująco. Dla tego też nagrodzono wszystkich uczestników rywalizacji. Nagród oraz chętnych do udziału nie brakowało również w konkursie Banku Spółdzielczego.

Impreza upływała w radosnej atmosferze, która zapoczątkowana została korowodem historycznym. Tradycyjnie uczestniczyli w nim mieszkańcy Jasienicy, przybyli goście na czele z włodarzami miasta: Burmistrzem Polic Władysławem Diakunem, jego zastępcą Pawłem Mirowskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Królem, ks. Waldemarem Szczurowskim.

Nie lada atrakcją były też unikatowe pamiątki Jarmarku w Jasienicy. W ruinach klasztoru w Jasienicy stacjonował objazdowy Fotograf, czyli Tomasz Łój, który wykonywał uczestnikom imprezy portrety na szklanej płycie, starodawną metodą.

Swoją twórczość prezentowa także Agnieszka Rozmus.  Grafiki ukazujące Jasienicę przełomu XIX/XX wieku można było ujrzeć we wnętrzu zabytkowej świątyni p.w. św. Ap. Piotra i Pawła.

Przez cały Jarmarkowy dzień w wiekowej Jasienicy rozbrzmiewały dźwięki muzyki dawnej. Różnorodne utwory muzyki średniowiecza, renesansu i baroku wykonywały grupy: Ceilli, Fistulatores, White Garden i Dair.

Piękna aura, różnorodny, ciekawy program artystyczny, mnogość propozycji dla publiczności w każdym wieku sprawiły, iż VI Jarmark Augustiański został bardzo pozytywnie przyjęty przez uczestników imprezy.

Tekst: Aleksandra Słowińska, Jan Matura

Wróć do: Relacje