Teatr Elipsa działa w Hiszpanii!

Po zakończonej realizacji 5 edycji Festiwalu Teatralnego TEK w Policach (pierwszy weekend lipca) grupa Teatralna Elipsa z polickiego MOK-u poleciała do Hiszpanii, by tam działać teatralnie…

Grupa młodzieży od 9 lipca brała udział w międzynarodowym projekcie pt. „Breaking Walls with cultur”, który odbywał się w hiszpańskiej Walencji w mieście Manises. Projekt dofinansowany przez program Erasmus+, przygotowywany był ponad 1,5 roku. W końcu udało się go zrealizować i to z dużym powodzeniem. Reprezentantami Polski wraz z Teatrem Elipsa był Teatr Brama z Goleniowa.

Celem projektu było stworzenie spektaklu plenerowego pt. „The Wall”, nawiązującego do słynnego albumu grupy Pink Floyd . Do stworzenia muzycznego spektaklu plenerowego, będącego inscenizacją ponad 20 utworów muzycznych, zaangażowani byli przedstawiciele pięciu krajów: Polski, Portugali, Włoch, Mołdawii oraz Hiszpanii. Treścią widowiska były kolejne etapy rozwoju frustracji człowieka. Tematy wykluczenia ze społeczeństwa były ukazane poprzez stale wznoszony (podczas spektaklu) mur.

Przez osiem dni trwał proces powstawania spektaklu. Młodzież z pięciu krajów współpracowała ze sobą, by wspólnie stworzyć spójne widowisko. Aktorzy, muzycy, wokaliści, tancerze, pasjonaci sztuki audiowizualnej połączyli swoje siły aby nadać spektaklowi szczególny wymiar. Praca nad widowiskiem dała szansę poznać się wzajemnie, zintegrować poprzez sztukę i aktywnie działać w urokliwym, gorącym Manises. Praca nad spektaklem przeplatana była wycieczkami, zwiedzaniem i wspólną zabawą. Młodzież poznawała kulturę przyjaciół z zagranicy, jak choćby poprzez szykowanie potraw narodowych podczas wieczoru kulinarnego.

Premiera widowiska odbyła się 17 lipca. W przedsięwzięciu brało udział ponad 100 osób, a owoce tej pracy oglądała lokalna publiczność. Na widowni pojawiło się więcej widzów niż wolnych miejsc. Łącznie około 800 osób obejrzało sztukę stworzoną przez międzynarodową młodzież.

Zarówno gospodarze jak i uczestnicy projektu mieli ogromną satysfakcję z jego realizacji. Sukces spektaklu ale przede wszystkim procesu jego tworzenia, współpracy, poznania się wzajemnego stanowił o sukcesie tego dużego przedsięwzięcia. Policka grupa teatralna planuje kolejne międzynarodowe działania, które po udanych projektach w Turcji i Włoszech i teraz w Hiszpanii, z pewnością będą równie owocne i zadowalające.

Przez 10 dni, pomimo intensywnej pracy nad spektaklem Teatr Elipsa uczestniczył w wieczorach kulturowych i integracyjnych. Mieliśmy więc okazję spróbować typowych przysmaków hiszpańskich, zwiedzić Manises oraz Walencję. Poprzez rozmowy z mieszkańcami mogliśmy poznać hiszpańskie zwyczaje i styl życia. Ten wyjazd z pewnością możemy uznać za udany. Będziemy bardzo dobrze wspominać to, że mogliśmy poznać kulturę innych krajów, poznać i zżyć się z ludźmi z innych krajów. Gorąco liczymy na współpracę w przyszłości. Będziemy tęsknić za Hiszpanią i naszymi przyjaciółmi z Portugalii, Hiszpanii, Mołdawii, Włoch! – Gosia i Nikola z Teatru Elipsa.

Aleksandra Słowińska

MOK Police