IV edycja Polickiego Festiwalu Teatralna Elipsa Kreatywności im. Zygmunta Zdanowicza
Policka majówka upłynęła pod znakiem TEK-u. Festiwal od czterech lat rośnie w siłę. Jest to siła potencjału, energii, entuzjazmu wyjątkowych ludzi, dla których bariery językowe, kulturalne, mentalnie po prostu nie istnieją. Policki Festiwal stał się płaszczyzną do wspólnego, szczerego działania teatralnego…
Miejski Ośrodek Kultury w Policach oraz działający w nim Teatr Elipsa po raz kolejny podjęli wyzwanie organizacji dużego, międzynarodowego przedsięwzięcia teatralnego w Policach. Do organizacji mocno przyczynili się partnerzy: Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej, która dofinansowała polsko – niemiecki projekt, Fundacja Graj oraz niemiecka Fundacja Towarzystwo Teatralne im. Jędrzeja Cierniaka- zrzeszające ponad dwa i pół tysiąca niemieckich teatrów amatorskich. Efektem współpracy był bardzo ciekawy i różnorodny program artystyczny oraz udział w Festiwalu wielu wspaniałych artystów.
Happening „TEK 4-ty nie na żarty!”
Tak o to 01 maja na polickiej scenie wystąpili gospodarze Teatr Elipsa ze spektaklem „A teraz” oraz goście TANGETE COMPANY z Berlina z premierowym spektaklem tanecznym „Four room” i Teatr Lalek BURATINO z Bydgoszczy. Zespół przedstawił „Śpiącą królewnę” adresowaną głównie do najmłodszego widza. Tuż po tym huczny happening ożywił Police. Kolorowy korowód złożony z ponad stu młodych artystów oraz publiczności prowadził SAMBAL BLOCO POMERANIA. Wszystkim towarzyszyła ogromna energia i radość wspólnego działania. Happening szedł ulicami miasta od MOK-u aż do ul. Zamenhoffa, gdzie zaprezentował się Teatr Klinika Lalek z plenerowym spektaklem pt. „Cyrk bez przemocy”. Widowiskowe, ogromne kukły dostarczyły widzom wiele wrażeń. Takiego spektaklu w Policach jeszcze nie było! Żywe reakcje publiczności i widoczny entuzjazm młodych widzów sprawiły, iż rozpoczęcie Festiwalu można zdecydowanie uznać za bardzo udane.
Warsztaty teatralne
Kolejne dni rozpoczynały warsztaty artystyczne, w których udział wzięli uczestnicy Festiwalu z Polski i z Niemiec. Zajęcia dotyczyły, zarówno plastyki ruchu scenicznego prowadzone przez Alexandrę Mahnke, pantomimy i gry aktorskiej pod wodzą Arkadiusza Buszko. Daniel Jacewicz zajmował się ekspresją sceniczną, zaś Wiola Wojciechowska uczyła uczestników tegorocznego festiwalu podstaw tańca afrykańskiego. Każda grupa warsztatowa była prowadzona przez czterech wyspecjalizowanych w swojej dziedzinie, wspaniałych artystów. Zajecia przede wszystkim zmuszają uczestników do współpracy, wspólnego działania. Podczas tak twórczych spotkań wszelkie bariery, wątpliwości znikały. Warsztatowicze doskonale współpracowali ze sobą tworząc niepowtarzalną więź, budując wyjątkowe relacje dzięki, którym można stworzyć najwspanialsze dzieła.
TEK-owe spektakle polsko – niemieckie
Drugiego i trzeciego dnia festiwalu w godzinach popołudniowych na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach odbywały się prezentacje polsko – niemieckich spektakli biorących udział w Festiwalu. Młodzi aktorzy zaprezentowali swój dorobek artystyczny, co pozwoliło im nie tylko na sprawdzenie swych umiejętności teatralnych, ale także dało możliwość obejrzenia wartościowych spektakli i poznania twórczości teatralnej uczestników z obu krajów. Każdego dnia jury: Manuela Morlok, Wojciech Wysocki, Paweł Niczewski, Przemysław Walich uważnie oglądało prezentacje amatorskich zespołów teatralnych. Duża różnorodność zdecydowanie nie pomogła w wyborze tego jednego zespołu, który otrzyma nagrodę jury. Ostatecznie jury przyznało trzy wyróżnienia, które otrzymały: Gwiżdże z Słupska za spektakl „Kugle Mugle”, S-Tworzywo z Wrocławia ze spektaklem „Stacja 6”, Teatr Brama z Goleniowa ze spektaklem „Poczekalnia”. Nagroda została przyznana niemieckiemu zespołowi Junges STM z Moers „Klassen Feind”, głównie dla tego, iż młodzi aktorzy zaprezentowali niełatwą fabułę na bardzo wysokim, aktorskim poziomie. Kolejną nagrodą Festiwalu było wyróżnienie publiczności, którą zdobył Teatr Brama.
Jury wielokrotnie podkreślało, iż festiwal zasługuje na uwagę odbiorców nie tylko ze względu na wspaniałą organizację festiwalu, ale także na wysoki poziom artystyczny.
Niekwestionowaną ucztą teatralną były także spektakle gości Festiwalu. Wyczekiwany Teatr Brama, w piątkowy wieczór zaprezentował nam spektakl pt. „Fale”. Pełna emocji teatralna opowieść dogłębnie poruszyła niejednego widza… Zaś nazajutrz wystąpił przed policką widownią Rafał Rutkowski ze swoim monodramem „Ojciec Polski”.
Twórcze dyskusje
Wieczory w polickim MOK-u upływały w atmosferze dyskusji nt. obejrzanych spektakli. Był to czas, gdy wszyscy uczestnicy mogli wspólnie wraz z jury, ekspertami i prowadzącym wymienić się cennymi uwagami i spostrzeżeniami. Każdy ze spektakli został przedyskutowany również pod kątem różnic i cech wspólnych między amatorskim teatrem z Niemiec oraz z Polski. Była to okazja do zdobycia cennej wiedzy, ale także integracji poprzez twórczą, merytoryczną dyskusję na temat sztuki.
Emocjonujące pokazy nazakończenie
Ostatniego dnia festiwalu uczestnicy warsztatów zaprezentowali się w pokazie podsumowującym cztery bardzo aktywne dni spędzone w Policach. Jednym z celów tego pokazu było przedstawienie warsztatowej pracy uczestników, ale przede wszytkim wyrażenie emocji i relacji, które zostały zbudowane podczas Festiwalu. Uczestnicy pokazali, iż podczas Festiwalu zbudowali piękne relacje, a wszelkie różnice przekuli w atuty. Podczas pokazów dominowała pozytywna energia oraz wzruszenie wielu osób, dla których TEK to coś więcej niż tylko impreza.
Policki Festiwal stał się międzynarodowym, godnym uwagi przedsięwzięciem. Różnorodność, kreatywność, żywiołowość i przede wszystkim wspaniała twórcza atmosfera stją się wizytówką TEK-u- Festiwalu imienia Zygmunta Zadanowicza.
Aleksandra Słowińska – koordynator TEK
Małgorzata Klimkowska- uczestnik
MOK Police