Polickie Dni Muzyki 2012

Inauguracyjny koncert organowy

Polickie Dni Muzyki 2012 rozpoczął interesujący Inauguracyjny koncert organowy w wykonaniu prof. Andrzeja Białko i Michała Białko z Krakowa.

Był to wyjątkowy koncert nie tylko ze względu na wirtuozerię artystów, którzy zawitali do Polic, ale także ze względu na możliwość usłyszenia brzmienia rzadkiego instrumentu. Organy znajdujące się w Kościele św. Kazimierza w Policach od 1873 roku budowała firma Meztler Co. Orgelbau Dietikon. Polickie organy zostały ocenione, jako drugie w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej pod względem ilości głosów, szafa organowa mieści około 3500 piszczałek, zaś stół gry posiada 3 manuały (klawiatury ręczne), a także pedał (klawiaturę nożną). Podczas trwania koncertu publiczność miała okazję podziwiać instrument oraz przebieg całego koncertu. A to za sprawą sytemu kamer otaczającego muzyków, dzięki którym możliwe było wyświetlanie na ścianach Kocioła projekcji przedstawiających popisy artystów oraz wnętrze organów. Zatem koncertu można było nie tylko wysłuchać, ale także go obejrzeć.

Artyści w mistrzowski sposób wykonali utwory największych kompozytorów, wśród nich znaleźli się m.in.: Jan Sebastian Bach, Gustav Adolf Merkel. Ponad półtora godzinny koncert uwieńczony był bisami i gromkim aplauzem będącym wyrazem uznania dla tak doskonałego popisu umiejętności prof. Andrzeja Białko oraz Michała Białko.

„Radość poprzez śpiew”czyli polsko – niemieckie warsztaty gospel

wosp129

Tradycyjnie już podczas Polickich Dni Muzyki realizowane są polsko- niemieckie warsztaty chóralne, zaś ich efekty można podziwiać podczas realizacji koncertów. Podczas trwania tegorocznego święta muzyki w Policach zrealizowane były polsko – niemieckie chóralne warsztaty gospel. Była to inicjatywa obu chórów dofinansowana przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej. Blisko stu chórzystów uczyło się wspólnie utworów muzyki gospel, aby zaprezentować się podczas sobotniego koncertu w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Policach.

Rainbow- Gospel- Chor z oddalonego o 700 km Naheim oraz Policki Chór Kameralny „Postscriptum” zaprezentowali znane utwory jak „Fredom is comming” czy „Down by the riverside”. Te i wiele innych zaprezentowanych w międzynarodowym gronie odznaczało się radością, pozytywną energią, entuzjazmem jak na charakter muzyki gospel przystało. Pasjonaci muzyki chóralnej z Polski i z Niemiec zrealizowali inicjatywę w celu nawiązanie długofalowej współpracy oraz wymiany doświadczeń i dorobku artystycznego. Chórzyści z doskonałym powodzeniem wzięli także udział w uroczystej oprawie niedzielnej mszy świętej. Występ stanowił zwieńczenie działań projektu.

Gwiazda Festiwalu

[singlepic id=1206 w=320 h=240 float=left]Mika Urbaniak to utalentowana młoda wokalistka, która swoją muzyczną karierę rozpoczęła już w wieku 14 lat. Występowała ze znanymi i cenionymi artystami. Piosenkarka jest bardzo ceniona również poza granicami naszego kraju. Teraz przyjechała do Polic aby wykonać liczne utwory nawiązujące w swej stylistyce do różnych gatunków muzycznych. Najnowsza płyta Miki Urbaniak „Fallow You” określana jest jako „retropopowa”. Utwory z tej właśnie płyty dominowały podczas koncertu. Pierwsza część koncertu upływała w klimacie ballad czasem nastrojowym, czasem nieco bardziej żywych i energicznych. Za to druga część występu to już utwory zdecydowanie bardziej pobudzające do tańca. Usłyszeliśmy, bowiem rockendrollowe przeboje i rytmy, do których najodważniejsi z publiczności poruszali się sceną polickiego MOK- u.

Oryginalna muzyka, przenikliwy, piękny głos Miki Urbaniak, nastrojowy, kameralny klimat koncertu został gorąco przyjęty przez publiczność. Widownia owacjami na stojąco podziękowała artystce za występ w Policach.

Koncert Narodów

[singlepic id=1221 w=320 h=240 float=left]Ostatni dzień polickiego festiwalu zakończył koncert przybliżający publiczności twórczość Antonio Vivaldiego. Kompozytor określany jest wizjonerem muzyki klastycznej. Geniusz artysty sprawia, iż po ponad trzystu latach od powstania dzieł my spotykamy się w kościele, aby nadal zażywać tego szczególnego charakteru dzieł.

Koncert Gloria D-dur RV 589 wykonali: Orkiestra Famd.pl, Barocktrompeten Ensamble Berlin, Chór Collegium Maiorum ZUT w Szczecinie we współpracy z Konzertchor Friedenau z Berlina oraz sopranistki Joanna Tylkowska, Adrianna Bujak – Cyran, kontratenor Łukasz Dulewicz pod dyrygenturą Pawła Osuchowskiego.

Uderzający kunszt wykonawstwa zdecydowanie wpłynął na doniosły charakter spotkania z wyjątkową muzyką. Bogate dźwięki doskonale odnajdowały się w wyjątkowej, sakralnej przestrzeni. Doskonała akustyka sprawiła, iż wykonywane utwory wypełniły całą świątynię, przez co słuchacz mógł jeszcze bliżej obcować z pięknem muzyki Vivaldiego. Koncert stanowił przejmującą modlitwę poruszającą różne nastroje i emocje. Finałowy koncert był wyjątkową ucztą muzyczną, w skaład, której wchodziły utwory których nie trzeba doskonale rozumieć, wystarczy je poczuć…

  

Aleksandra Słowińska

MOK Police

Wróć do: Relacje