NOC ŚWIĘTOJAŃSKA 2013

Obchody Nocy Świętojańskiej są od pięciu lat ciekawym wydarzeniem na trzebieskiej plaży – alternatywnym, artystycznym przyciągającym duże grono odbiorców.

Punktem łączącym coroczne obchody Nocy Świętojańskiej organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Policach, jest wspólne plecenie wianków, które pięknie zdobią głowy wszystkich zainteresowanych. Chętnych do plecenia wianków i w tym roku nie brakowało. W działanie włączyły się całe rodziny i efekt prac był, trzeba przyznać, imponujący.

Tegoroczny program artystyczny rozpoczął się na plaży w okolicy godziny 20-stej występem grupy z polickiego MOK-u- Teatr Elipsa. Młodzież zaprezentowała intrygujący spektakl przygotowany specjalnie na ten jeden wieczór.  To właśnie pokazem teatralnym rozpoczął się ten magiczny wieczór. Przy blasku rozstawionych wzdłuż brzegu pochodni i zachodzącego słońca, rozbrzmiewały ludowe historyjki, anegdoty, które połączone były z odgrywanymi scenkami, tanecznymi etiudami. Motywem przewodnim widowiska były czary i dawne obrzędy. Widowisko zakończyło się puszczeniem wianków na wody Zalewu Szczecińskiego, które dryfowały i towarzyszyły nam do końca imprezy.

Na piaszczystą scenę wkroczyli muzycy z grupy warsztatowej Leszka Wiszniewskiego. Pełni energii i entuzjazmu bębniarze zachęcali do zabawy przy dźwiękach bębnów afrykańskich. Miłośnicy gry na bębnach nie szczędzili sił przekazując tym samym publiczności duże dawki pozytywnej energii. DO muzyków dołączył zespół Afrique Soque, dzięki czemu na Trzebieskiej plaży było egzotycznie jak nigdy dotąd. Zespół zaprezentował tradycyjne rytmy grane na bębnach djembe i dundun pochodzących z terenów krajów takich jak Gwinea, Mali czy Sierra Leone. Muzykom towarzyszyła gwinejska wokalistka M’mharry Sylla śpiewająca w językach susu i malinke. W trakcie koncertu mogliśmy także zobaczyć rdzenne tańce typowe dla tego regionu wykonywane przez urocze tancerki. Zespół odziany był w tradycyjne stroje, zaś całość komponowała się w spójne w swej stylistyce widowisko. A i znaleźli się odważni, którzy zechcieli potańczyć na piasku do energicznych rytmów bębnów.

Zwieńczeniem artystycznych popisów było widowisko Teatru Ognia -Kompania Marzeń. Tu znowu usłyszeliśmy utwory nawiązujące do staropolskich obrzędów. Zaś popisy z ogniem całkowicie przykuły uwagę publiczności- również tej najmłodszej.

Imprezę Noc Świętojańska wsparło Nadleśnictwo Trzebież oraz Sołtys Trzebieży.

Aleksandra Słowińska
MOK Police

Wróć do: Relacje