„Nasz wiosenny maj” Zespołu Folklorystycznego Balbiny

29 maja 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach zespół „BALBINY” przedstawił spektakl muzyczny „Nasz wiosenny maj” w reżyserii Ewy Rękas i Dariusza Skrobani. Zespół zaprezentował swoje umiejętności przy pełnej widowni, która z pełnym uznaniem wysłuchała pieśni w wykonaniu polickiego zespołu. Wraz z Balbinami na koncercie wystąpili zaproszeni soliści: Natalia Skrobania (sopran), Piotr Frąckiewicz (tenor), Krzysztof Kaźmierczuk ( skrzypce) oraz dzieci z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach, które zaprezentowały się tańcząc poloneza. W programie koncertu znalazły się piosenki ludowe, popularne, piosenki zespołów Śląsk i Mazowsze m.in. „Ej, przeleciał ptaszek” w wykonaniu solistki zespołu – Ewy Rękas, piosenki o Polsce, a także włoska piosenka w wykonaniu Ewy Rękas i Natalii Skrobani z okazji Dnia Matki.

Gminę Police reprezentował Burmistrz Władysław Diakun, przewodniczący Rady Miasta Witold Król, którzy wraz z przedstawicielami Powiatu Polickiego: Przewodniczącym Rady Powiatu w Policach Cezarym Arciszewskim oraz Starostą Polickim Andrzejem Bednarkiem, podziękowali pod koniec koncertu Paniom z zespołu wręczając bukiety i kosze kwiatów.

Majowy koncert dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń i zyskał przychylność widzów.

We wrześniu 2013 roku funkcję kierownika i instruktora zespołu obejmuje Dariusz Skrobania. Swoją działalność koncertową zespół rozpoczął już w grudniu. Były to koncerty kolęd i pastorałek na terenie gminy i województwa. Zaprezentował się również na wielu koncertach w kraju, jak i poza granicami.

Po kilkumiesięcznej pracy zespół odnosi pierwsze znaczące sukcesy. W maju 2014 roku zdobywa wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie, w czerwcu – wyróżnienie na IV Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Leśnej, a we wrześniu na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach – zdobywa pierwsze miejsce. W listopadzie 2014 roku zespół „BALBINY” zaprezentował się na koncercie W Miejskim Ośrodku Kultury w Policach z okazji 55 – lecia swojego istnienia. Przez kolejne miesiące zespół koncertował w Gminie Police, w Powiecie Polickim, województwie zachodniopomorskim, w kraju, jak i poza granicami, zyskując wielu sympatyków i sprzymierzeńców. W maju 2015 roku w ramach jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej Zespołu Folklorystycznego „Balbiny” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach, grupa wzięła udział w majowym Folklorystycznym Festiwalu w Grecji. Policki zespół „Balbiny” wraz z przedstawicielami Polic na czele z Burmistrzem Panem Władysławem Diakunem oraz dyrektor MOK Panią Anną Ryl reprezentowali Police w partnerskim mieście Korinos.  W festiwalu folklorystycznym w Grecji poza polickimi „Balbinami” udział  wzięły zespoły ludowe z Grecji i Rumunii, Bułgarii i Macedonii.

W kwietniu 2016 roku zespół „BALBINY” na Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów „ARS 2016” w Szczecinie zdobył tytuł Laureata w kategorii „Zespoły folklorystyczne” i zakwalifikował się do 17. Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Seniorów „ARS 2016” w Bydgoszczy.

Wróć do: Relacje