Jubileusz 55-lecia Zespołu Folklorystycznego „Balbiny”

08 listopada 2014r.

Zespół Folklorystyczny BALBINY istnieje od 1959 roku. Jego założycielką była Helena Drachus oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Dębostrowa i Jasienicy. Od 1974 roku Zespół działa pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach, w tym roku również, rolę akompaniatora – akordeonisty oraz kierownika zespołu objął Janusz Kaliński. Przez 25 lat pod jego czujnym okiem i talentem zespół bardzo się rozwinął. W roku 1999 roku kontynuacji jego pracy podjął się Jerzy Leszczyński. Od tej pory „Balbiny” odnotowują prawdziwy rozkwit. Obecnie prowadzącym zespół jest Dariusz Skrobania.

Dziś po 55 latach „Balbiny” z niesłabnącym entuzjazmem i wigorem prezentowały swój dorobek artystyczny, jako podsumowanie wieloletniej działalności. Dla licznej publiczności wybrzmiało blisko 20 utworów jak np. „Kukułeczka”, „Poszła Karolinka”, „Serca dwa”. Wesoła atmosfera sprzyjała odbiorowi koncertu.

Nie zabrakło jednak nostalgicznych momentów, jak choćby prezentacja słowna Pani Wandy z akompaniamentem, dedykowana tym, którzy zaznaczyli swoją obecność w rozwoju zespołu, a niestety nie ma już ich z nami.

W koncercie uczestniczył także Jerzy Leszczyński, który w symboliczny, poetycki, a zarazem znamienny dla siebie sposób, podsumował swoją działalność z Zespołem. Obecny prowadzący Dariusz Skrobania wyraził zaś swoje zadowolenie z możliwości pracy, uczestnictwa w dalszym rozwoju „Balbin”.

Tak oto na ustrojonej scenie w towarzystwie licznych gości policki Zespół Folklorystyczny uświetnił lata pracy i wytyczył nowe szlaki na przyszłość.

Był to wieczór pełen wrażeń zakończony licznymi gratulacjami i podziękowaniami płynącymi m.in. od Burmistrza Polic Władysława Diakuna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Anny Ryl, Księdza Prałata Proboszcza Parafii p.w. św. Jakuba w Szczecinie Jana Kazieczko, Nadleśniczego Nadleśnictwa Trzebież Antoniego Michnowicza, dyrygentek polickich chórów. Gratulacji nie było końca, podobnie jak rozmów po koncercie, który stał się pretekstem do spotkania z zespołem o tak bogatej tradycji…

 

Aleksandra Słowińska
MOK Police

 

Wróć do: Relacje