Jarmark Augustiański

Uczestnicy XII Jarmarku Augustiańskiego dali się porwać urokowi i magii dawnej epoki, a to za sprawą mnóstwa atrakcji, które 25 sierpnia miały miejsce na terenie ruin klasztoru w Jasienicy, gdzie powstała wyjątkowa historyczna osada. Znalazły się tam m.in. targowisko rzemiosł dawnych, degustacje kulinarne, pokazy tańców, inscenizacje historyczne, walki Słowian, rycerzy, Rzymian i Gotów, a także pokazy sokolnicze, prelekcje, zespołu Kukawica, ceramiczna zagroda raku, atrakcje dla najmłodszych i stoiska gastronomiczne.

Jarmark rozpoczął się w południe barwnym korowodem ulicami miasta m.in. osadników przebranych w stroje historyczne, uczestników biorących udział w konkursie na najciekawszy strój, Drużyny Grodu Trzygłowa, członków grup rekonstrukcyjnych, tancerek, a także artystów występujących na scenie i przybyłych gości. Po oficjalnym otwarciu imprezy, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy strój. Chociaż konkurencja była duża nikt z uczestników nie pozostał bez zasłużonej nagrody i wszyscy otrzymali atrakcyjne upominki. Na scenie prezentował się m.in. zespół Kukawica, grupa taneczna Medeina, przygotowany został także program dla dzieci „Ja władna” czy opowieści Starego Rybaka.

Uwagę publiczności przyciągały niezwykle widowiskowe pokazy walk, do uczestnictwa w których niejednokrotnie była ona zapraszana. Najmłodsi natomiast bawili się w „Zagrodzie Gniewka” gdzie zorganizowano różnorodne zabawy m.in. wykonywanie tarcz, łowienie drewnianych rybek, strzelanie z łuku, walki piankowymi makaronami, pieczenie podpłomyków.

Zwieńczeniem XII Jarmarku Augustiańskiego był koncert wokalno-organowy Adama Szramskiego (baryton) i Jakuba Lebiody (organy) w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w ramach jasienickich spotkań przy muzyce organowej.

 

Wróć do: Relacje