„Epoka Wikingów” FERIE ZIMOWE W MOK!

Tegoroczne ferie zimowe w Policach upłynęły pod znakiem wspólnej dwutygodniowej zabawy w sali widowiskowej MOK. Co dzień inny program, zabawy, konkursy, warsztaty, a wszystko w tematyce Wikingów i Słowian.

Każdego dnia MOK odwiedzało ponad trzysta osób w poszukiwaniu nowych wrażeń i emocji. Taka sytuacja jest w Policach tradycją, zatem organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny dla dzieci i młodzieży. Program prócz naturalnej widowiskowości miał walory historyczno – edukacyjne.

Drużyna Grodu Trzygłowa odziana w wikingowie stroje, w interaktywny sposób przekazywała widowni informacje na temat ubioru, muzyki, tradycji, obyczajów dawnych Słowian i Wikingów. Zagadnienia przeplatane były pokazami walk z użyciem starodawnej broni i zbroi. Dzieci mogły same przekonać się ile waży kolczuga, miecz czy tarcza. Prowadzący włączali młodzież  w prezentacje życia codziennego dawnej epoki: rzemiosł, zwyczajów, wierzeń. Każdego dnia po zakończeniu programu scenicznego odbywały się seanse filmowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Na zakończenie pierwszego tygodnia ferii wystąpili Clowni Rupert&Rico. Nie zabrakło piosenek, tańców, cyrkowych sztuczek i gagów. Było dynamicznie i bardzo kolorowo, zaś nagrody licznie rozdawane dzieciom były już tylko dopełnieniem szczęścia, szczególnie najmłodszych…

Podczas finału ferii publiczność obejrzała bajkę „O Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce” w wykonaniu Teatru Elipsa z polickiego MOK-u. Następnie liczne zabawy i rywalizacje (przede wszystkim sportowe) przeplatały się z występami wokalnymi. W zorganizowanym dla młodzieży karaoke udział wzięło blisko piętnastu uczestników, z których większość debiutowała na polickiej scenie.

Ostatniego dnia ferii prezentowali się także uczestnicy warsztatów bębniarskich, którzy przez tydzień zgłębiali technikę gry na djembe. Prowadzący Ryszard Dziubak wystąpił ze swoimi uzdolnionymi podopiecznymi. Zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty manualne. Dzieci rysowały, malowały, wycinały i sklejały w towarzystwie Dzieci z Bullerbyn, pod czujnym okiem Pauliny Masłowskiej, absolwentki Historii Sztuki. Tematyką warsztatów była geografia, historia, architektura, wzornictwo.

Bardzo twórczymi zajęciami okazały się też warsztaty pod nazwą Rezerwat Idei. Młodzież uczestniczyła  w kreatywnych zajęciach pracując przy różnych technikach rysunku i fotografii. Warsztaty były pokazem zjawiska fosforescencji połączonej z zabawą z powidokiem. Wszystko za sprawą Marii Stafyniak i Pawła Kuli absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zaś rękodzielnicze cudeńka i wyroby z ceramiki powstawały na zajęciach Teresy Kulik oraz Haliny Zduńczyk, które z dużą pasją zachęcały młodych wikingów i sławianki do wspólnej twórczej zabawy.

Każdy dzień ferii wypełniony różnorodnymi propozycjami stwarzał dużo możliwości do aktywnego i twórczego spędzenia wolnego czasu. Wystarczyło po prostu przybyć do Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach.

I Tydzień

II Tydzień

Wróć do: Relacje