Wojtek Moskwa Fotografia

Dwie wystawy fotografii Wojtka Moskwy zaproponowane przez policki MOK są wyjątkowymi, wartymi uwagi wydarzeniami. Koniecznie trzeba zwiedzić wystawy: „Sansara” i „Kraina” – ekspozycje fotografii pełnych emocji, niezwykłych krajobrazów i sytuacji…

21 i 22 listopada odbyły się dwa wernisaże jednego artysty – Wojtka Moskwy. W Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej możemy podziwiać serię prac zatytułowaną „Kraina”, zaś w Galerii Obok w polickim MOK-u można zwiedzać wystawę „Sansara”. Wernisaże były okazją do osobistego poznania niezwykle ciekawej osobowości Wojtka Moskwy. Można było także zakupić prace oraz album zawierający pokaźną ilość, fascynujący fotografii.

Czym jest Moskwy „Sansara” i „Kraina” ?

„SANSARA” – Wojtek Moskwa

Myśli dotyczące obecności duszy w istotach żywych, a nawet w bytach martwych, towarzyszyły artyście od dawna. Tym razem Wojtek Moskwa podjął próbę ukazania
krajobrazów, które oczami autora, odzwierciedlają te inspirujące zagadnienie.

Wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył tysiące kilometrów. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku, zaczął zgłębiać zjawisko kremacji, powszechne w tamtym regionie (ujęte na jednej z fotografii). W swych twórczych poszukiwaniach doszedł do pojęcia sansary, które stało się sednem jego wędrówek. Sansara w hinduizmie i buddyzmie oznacza nieustanne wędrowanie, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty.

Na wystawę składają się kwadratowe fotografie w formatach od 20 cm do 90 cm. Prace, zostały przygotowane w takich formatach, by żaden szczegół nie umknął naszej uwadze. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor napisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu przemyślenia i wspomnienia.

„(…) Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach turystycznych, kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość.
Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora(…)”

Marek Grygiel – historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych

Zapraszamy do oglądania wystawy codziennie w godzinach otwarcia MOK. 

GALERIA OBOK Miejski Ośrodek Kultury w Policach

„KRAINA” – Wojtek Moskwa

(…) W fotografiach Wojtka Moskwy odnalazłem atmosferę mitu. Nie znam tak wyciszonej, syntetycznej i świadomej rejestracji ducha terenów położonych przy wąskim torze. Nie potrafię zgadnąć, czy Moskwa fotografuje jawę czy też sen, czy zasadził się na realny świat, czy też trafił w miejsca, które nie istnieją do końca.
Fragmenty pochodzą z albumu opisującego wystawę „KRAINA. Opowieść o wąskim torze”. 

Michał Olszewski – pisarz i dziennikarz z Ełku

„KRAINA” Wojtka Moskwy to efekt półrocznej wędrówki (2015/ 2016 rok ) po wschodnich rubieżach Mazur. Projekt, śladami sieci torów Ełckiej Kolei Wąskotorowej, zrealizowany był dla Muzeum Historycznego w Ełku. Sieć kolejowa łączy Ełk z Sypitkami. Wystawa składa się z 40 fotografii które przedstawiają wyjątkowe miejsca i krajobrazy. Nierzadko te dzikie, sfotografowane przez Moskwę, tereny niedostępne są dla turystów. Wszystkie kadry zarejestrowane zostały na negatywach Ilford, średnioformatowym aparatem Hasselblad.

(…) Niby wszystko jest tu namacalne i prawdziwe, a jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że razem z autorem kroczymy przez mazurski sen, w niewiadomym kierunku, zagubieni i odlegli. Część tych fotografii stoi poza czasem – mogła być wykonana wczoraj, czterdzieści lub sto lat temu. Rzecz bowiem dzieje się w pejzażu, w którym ślady człowieka są coraz słabiej widoczne.

Zapraszamy – Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej
Zalesie 4 Tanowo

O ARTYŚCIE:

Wojtek Moskwa – artysta fotograf, ur. 1976 w Ełku, mieszka w Warszawie. W 2001 ukończył Politechnikę Gdańską, po dwóch latach porzucił pracę w zawodzie dla fotografii.
Ważniejsze nagrody:
2008 – Pilzner Urquell International Photography Awards w USA, II nagroda

2015 – GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2015 – wyróżnienie
2019 – fotograf miesiąca magazynu SZEROKI KADR
Ważniejsze wystawy:
2019 – KRAINA – Galeria TCK w Tarnowie
2019 – SANSARA Nepal – Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
2019 – SANSARA Nepal – Galeria BOK w Białymstoku
2018 – SANSARA Nepal – Mała Galeria ZPAF w Toruniu
2018 – KRAINA – Galeria Fotografii PAcamera w Suwałkach
2018 – KRAINA – Galeria BWA w Olsztynie
2018 – SANSARA Nepal – Galeria Ostrołęka
2017 – SANSARA Nepal – Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu
2016 – KRAINA – Galeria MHE w Ełku
2016 – SANSARA Nepal – Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
2016 – SANSARA Nepal – Galeria TCK w Tarnowie
2016 – SANSARA Nepal – Galeria Fotografii Nova w Łodzi
2016 – SANSARA Nepal – Galeria Fotografii PAcamera w Suwałkach
2015 – SANSARA Nepal – Galeria Fotografii FOKUS w Siedlcach
2015 – SANSARA Nepal – Galeria Fotografii "RATUSZ" w Zamościu
2013 – SANSARA Nepal – Reduta Banku Polskiego w Warszawie
2008 – IPA BEST OF SHOW – jedno zdjęcie na pokonkursowej wystawie w Nowym Jorku – kurator Bill Hunt/Hasted Hunt NYC
Albumy:
KRAINA. opowieść o wąskim torze (2016r.), nakład 1000 szt., SANSARA Nepal (2012r.), nakład 500 szt.

Wróć do: Relacje