VII Jarmark Augustiański

Ostatni weekend wakacji upłynął pod hasłem Jarmarku Augustiańskiego. Impreza podczas której przeszłość spotyka się z teraźniejszością i to w wielowiekowej słowiańskiej osadzie, która ma bogatą i interesującą historię.

Przemarsz ulicami Jasienicy ochotników przebranych w średniowieczne stroje rozpoczął całodzienną zabawę. Na czele korowodu tradycyjnie szedł Burmistrz Polic Władysław Diakun wraz przedstawicielami Gminy. Korowód był połączony z konkursem na najciekawszy, własnoręcznie wykonany strój, w którym udział wzięły dzieci i dorośli. Jury rozstrzygające konkurs przyznało kilka nagród głównych oraz upominki za udział w tym przedsięwzięciu.

Po oficjalnym otwarciu Jarmarku przez przedstawicieli miasta rozpoczął się program artystyczny. Dla publiczności zaprezentowali się rycerze z trupy WAGANCI. Artyści odegrali sceny walk rycerskich zachęcając publiczność do aktywnego udziału. Można było zatem m.in. przekonać się ile uzbrojenie rycerza. Wiele wrażeń dostarczyli także Gwardia Gryfa prezentująca plenerowy spektakl „Żywioły”. Było to widowisko, w którym wystąpili zręczni chorągwiarze i piękne tancerki ze skrzydłami. W pokazie można było dostrzec fragmenty choreografii wykorzystane przez grupę w programie „Mam talent”. Chorągwiarze z Gwardii Gryfa żonglujący flagami symbolizowali potężny żywioł wiatru, a dziewczęta z błyszczącymi skrzydłami – życiodajną moc wody.

Artyści spod znaku Gryfa, jedyna polska grupa wykonująca pokazy włoskiej sztuki żonglerki, porwali publiczność do świata magii.

Na scenie wystąpili muzyczny zespół celtycki White Garden oraz żywiołowy Percival. Prze cały dzień trwania imprezy Kuźnia Kultury z Bydgoszczy zaciekawiała swoimi historycznymi rekonstrukcjami walk, bitew a także rzemiosłem prezentowanym w wiosce średniowiecznej. W Jarmarku uczestniczyli także Starogardzkie Bractwo Rycerskie, Wolna Komopania Piechoty Lekkiej, Najemcy, Stowarzyszenie Kaszubsko Pomorskie – Bractwo Rycerskie Zamku Bytowskiego, Adamantos – Damy i Rycerze Księstwa Pomorskiego, Chorągiew Ziemi Gdańskiej.

W trakcie trwania imprezy na terenie przyklasztornym nad rzeką Gunicą ustawione były stoiska (wraz z pokazami rękodzielnictwa): metaloplastyka, kowalstwo artystyczne, wyroby bursztyniarskie i srebro, pszczelarstwo, garncarstwo, rzeźba w drewnie, wikliniarstwo, wystawa broni średniowiecznej, frywolitki, tkactwo, produkcja pergaminu, bicie monet.

Można było także skosztować dawnej kuchni.

Atrakcji i ich odbiorców było wiele, zaś zabawę uwieńczył pokaz sztucznych ogni rozświetlający ruiny klasztoru w Jasienicy.

Aleksandra Słowińska
MOK Police

Wróć do: Relacje