„Ułani, ułani” – czyli obchody Święta Niepodległości w Policach

Aktywnie i bardzo różnorodnie upłynął 11 Listopada w Policach. Miejski Ośrodek Kultury w Policach przygotował wachlarz różnorodnych propozycji. Skorzystało z nich bardzo wielu policzan…

Świętowanie rozpoczęło się już 10 listopada podczas warsztatów, kiedy to można było własnoręcznie wykonać kotylion. One właśnie komponowały się z ubiorem niemal każdego uczestnika wyjątkowego koncertu pieśni patriotycznych. 11 Listopada w sali widowiskowej polickiego MOK – u liczną publiczność przywitał Burmistrz Polic Pan Władysław Diakun. W przejmującej przemowie przytoczył historyczne wydarzenia kształtujące nasz kraj wojny, powstania, klęski i zwycięstwa, również w kontekście czasów współczesnych. Burmistrz podkreślał jak ważna jest patriotyczna postawa, dzięki której kształtujemy swoją tożsamość, kulturę, „małą ojczyznę”, w której żyjemy.

Koncert pieśni patriotycznych

O patriotyzmie mówili także sami artyści. Zarówno w słowie wstępnym, jak i poprzez wykonywane utwory. Bowiem jak sami podkreślali postawa patriotyczna była wyrażana nie tylko czynem zbrojnym, ale także poprzez tworzenia sztuki, komponowanie i wykonywanie pieśni, jak choćby takich, jak zaprezentowane. W pierwszej części koncertu prezentowane były kompozycje ku pokrzepieniu serc: pieśni Fryderyka Chopina, ale także Ignacego Jana Paderewskiego „Gdy ostatnia róża zwiędnie”, Stanisława Moniuszki „Prząśniczka”, Jana Stefaniego „Cud, czyli Krakowiacy i Górale”.

Kompozycje w mistrzowski sposób zaprezentowali wspaniali artyści. Wyróżniona nagrodą Ministerstwa Kultury Sztuki i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia zawodowe, znana i lubiana szczecińska solistka operowa Ewa Filipowicz. A także Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, występujący na wielu scenach operowych na świecie, związany z Operą na Zamku w Szczecinie Mirosław Kosiński. Wraz z artystami wystąpiła także młodzież – uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie prowadzeni przez Ewę Filipowicz oraz uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej w Szczecinie prowadzeni przez Mirosława Kosińskiego. Podczas koncertu akompaniował wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie Krzysztof Figiel.

Kunszt i imponujące umiejętności wykonawców sprawiły, iż koncert miał nie tylko podniosły i poważny charakter. Soliści zaprezentowali także mniej znane pieśni, nie rzadko humorystyczne, wykonywane niegdyś nieoficjalnie.

Wspólne śpiewanie

Po raz pierwszy w Policach odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Cała widownia chętnie i z entuzjazmem wyśpiewała wraz z artystami kilka znanych pieśni, które w tak dużym składzie wykonawczym brzmiały imponująco. Uczestnicy koncertu otrzymali wydany przez Miejski Ośrodek Kultury w Policach śpiewnik zawierający pieśni wraz ich genezą powstania oraz ze zdjęciami pochodzącymi z prywatnych zbiorów członków polickiej Grupy Rekonstrukcyjnej 4 pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego oraz z sesji fotograficznej Tomasza Łoja.

Wystawa „Zatrzymane w czasie”

Otwarcie tego wyjątkowego wernisażu nastąpiło tuż po koncercie patriotycznym i również odznaczało się wysokimi walorami artystycznymi. Ekspozycja stworzona została przez dwóch absolutnych pasjonatów fotografii, zajmujących się nią nie tylko profesjonalnie, komercyjne, ale przede wszystkim hobbystycznie, z potrzeby serca i ducha. Autorami ekspozycji są: Andrzej Graba Grabowiecki i Tomasz Łój.

Wystawa prezentuje 30 wyjątkowych prac. Przedstawiają one plenerowe inscenizacje w wykonaniu członków polickiej Grupy Rekonstrukcyjnej 4 pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, a także portrety lokalnych pasjonatów historii oraz obrazy martwej natury.

To, co podkreśla wyjątkowość wernisażu to fakt, iż fotografie wykonane są jedną z najstarszych XIX – wiecznych technik fotograficznych. Autorzy są entuzjastami tejże niesamowicie trudnej i rzadkiej techniki fotografii. Aby móc stworzyć te prace artyści musieli zgłębić różnorodne rzemiosła, aby samodzielnie odrestaurować stare aparaty fotograficzne, niekiedy także budowali je od podstaw. Podczas otwarcia wernisażu publiczność miała okazję obejrzeć ten unikatowy sprzęt, porozmawiać z artystami i oczywiście przyjrzeć się unikatowym fotografiom.

Obchody Święta Niepodległości w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach zakończył wspólny toast wzniesiony w licznym gronie osób, które w bardzo artystycznie różnorodny sposób spędzili ten wyjątkowy czas…

 

Aleksandra Słowińska

MOK Police

Wróć do: Relacje