RECENZJE „Mozart contra Solieri” uczestnikow warsztatów dziennikarskich

Dnia 26 października 2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbył się koncert muzyki klasycznej. Organizatorem koncertu „Mozart contra Salieri” była Fundacja Akademii Muzyki Dawnej. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego. Na dwa dni przed muzycznym widowiskiem odbywały się warsztaty dziennikarskie z motywem muzyki klasycznej. Muzyka ta z czasem zaczyna nabierać innego brzmienia.

Tego dnia jednak muzycy skupili się na XVIII-wiecznych dźwiękach. Każdy instrument trzeba nastrajać osobno i zwykle zajmuje to większą część koncertu. Jest to pewien urok muzyki dawnej. Bardziej współczesne instrumenty mają trochę inne brzmienia.

Na samym początku koncertu Andrzej Wątorski powiedział parę słów o tym, co zaraz zobaczymy, a raczej usłyszymy na scenie. Pierwsze utwory były Antoniego Władysława Saleriego, który pochodził z wielodzietnej rodziny. Urodził się jako 12. w pobliżu Wenecji. Kolejne utwory należały do Wolfganga Amadeusa Mozarta. Urodził się w Salzburgu w Austrii. W wieku 4 lat Amadeus zastąpił starszą siostrę przy klawesynie.

Oprócz utalentowanej orkiestry pojawił się sopran Adrianny Bujak-Cyran, a wraz z nią 3 utwory instrumentalno-wokalne. Paweł Osuchowski dyrygował orkiestrą, a w przerwach wspomniany już Andrzej Wątorski dodawał parę słów o muzyce. Tego dnia można było posłuchać pięknej muzyki, której na co dzień nie mamy okazji usłyszeć w dodatku muzyki XVIII-wiecznej, ale również można było dowiedzieć się ciekawostek na temat Amadeusa Mozarta i Antoniego Saleriego, wielkich artystów muzyki klasycznej.

DSC_0013-300x199

Na koncert zawitali nie tylko starsi ludzie, ale również młodzi. Miło było patrzeć, jak wielu ludzi podziwia tę sztukę. Na końcu koncertu rozstrzygnięto wśród publiczności, kto wygrał to widowisko. Większość zebranych osób zagłosowało na Mozarta. Jako utwór kończący w takim razie zagrali z wokalem Adrianny Bujak-Cyran, Mozarta.

Muzykom wręczono kwiaty i nagrodzono wielkimi brawami. Z pewnością słuchacze byli zadowoleni z koncertu.

KAROLINA MAŁECKA

DSC_0230-300x199

W niedzielne popołudnie w polickim MOK-u zapanował XVIII- wieczny klimat muzyki dwóch wielkich artystów tamtych czasów. Koncert pt. „Mozart contra Salieri” odbył się 26 października w ramach projektu „Muzyczny Kurier – aktywizacja kulturowa Pomorza Zachodniego”. Na scenie zaprezentowała się orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego. Do instrumentarium należały m.in. skrzypce, altówki, wiolonczele i rogi. Wraz z orkiestra wystąpiła także sopranistka Adrianna Bujak.

Koncert rozpoczął utwór „Symfonie Veneziana” z repertuaru Antonio Salieriego. Po pierwszej części utworu na sali zabrzmiały brawa mimo, że nie dobiegł on do końca. Dzięki uwadze Andrzeja Wątorskiego nie doszło już więcej do takich pomyłek. Przybliżał on także między utworami ciekawostki i ważne informacje o muzyce i historii. Po zakończeniu utworu orkiestra zagrała Arię Paniny z II aktu opery „Czarodziejski Flet”: „Ach, ich fuhl’s es ist verschwunden”. Następnie powrócono znów do twórczości A. Salieriego i publiczność mogła usłyszeć Cavantinę Hrabiny z Opery „La Scuola de’ gelosi”. Na koniec zagrano Symfonię A- Dur KV 201 składająca się z czterech części: I. Allegro Moderato II. Andante III. Menuetto & Trio IV. Allegro con spirito, a następnie Arię Despiny z II aktu opery „Cosi fan tutte” – „Una donna a guindici anni”.

Artyści grali na instrumentach pochodzących z dawnych czasów. Podczas koncertu wymagały one kilkakrotnego strojenia. Dodało to koncertowi niesamowitego klimatu i zapewniło publiczności niezapomniane wrażenia. Na zakończenie artyści zostali obdarowani bukietami kwiatów i wykonali jeszcze jeden utwór. Do końca trwania koncertu na sali panowała niesamowita atmosfera, a koncert zostanie zapewne na długo w pamięci polickiej publiczności.

ALICJA ZEISSEL

DSC_0182

Niedzielny wieczór 26 października 2014 dla grupy policzan przeminął pod znakiem muzyki dawnej. W Miejskim Ośrodku Kultury, w ramach akcji „Muzyczny Kurier – aktywizacja Pomorza Zachodniego”, odbył się koncert „Mozart contra Salieri”, w wykonaniu orkiestry Famd.pl. Dyrygował nią Paweł Osuchowski, a w partiach aryjnych swego sopranu użyczyła Adrianna Bujak.

Dla mnie, jako dla osoby, która na co dzień nie ma praktycznie żadnej styczności z tego typu muzyką, było to niezwykłe doświadczenie. Muzyka klasyczna, jak nam to uświadomiono, niełusznie nazywana poważną, w szczególności słuchana na żywo, potrafi sprawić, że człowiek zapomina o cały Bożym świecie.

Kiedy tylko przyciemniono światła, a pan Andrzej Wątorski słowem otworzył przed nami drzwi do XVIII wiecznego świata, magia zaczęła się dziać. Każdy dźwięk rozbrzmiewał tu i teraz, cała historia rozgrywała się na naszych oczach, nie na ekranach telewizora czy gdzieś w głębi radia. Jeśli tylko ktoś zdołał się na to otworzyć, zrozumiał, dlaczego na przestrzeni wieków i pomimo pędzącego postępu technicznego, muzyka klasyczna wciąż potrafi oczarować ludzi na całym świecie. Można było przymknąć powieki i w takt nut dopisywać własną historię, albo też cieszyć oczy widokiem ludzi, którym udało się talent i pasję przekuć w zawód.

Jak sam tytuł wskazuję, na scenie rozgrywał się także prawdziwy pojedynek XVII-wiecznych mistrzów, pojedynek pomiędzy Antoniem Salierim a Wolfgangiem Amadeusem Mozartem. I chociaż utwory obu kompozytorów podbiły moje serce, to jednak dla spokojnych i melancholijnych nut Salieriego podniosłam rękę w ostatecznym głosowaniu.

Koncert ten z pewnością na długo zapadnie mi w pamięć. Nie tylko jako mile spędzony wieczór, ale też jako początek mojej przygody z muzyką klasyczną.

NATALIA KALEMBA

DSC_0206

Pojedynek dwóch gigantów muzyki klasycznej odbył się w niedzielę 26 października w polickim MOK-u. Organizatorem tego wydarzenia była Fundacja Akademia Muzyki Dawnej.

Koncert poprzedzony był dwudniowymi warsztatami dziennikarskimi. Warsztaty poprowadzili Bogdan Twardochleb – redaktor „Kuriera Szczecińskiego”, oraz dr Andrzej Wątorski. Celem projektu było pozyskanie wiedzy przez młodzież o muzyce klasycznej i nie tylko. Artyści grali na instrumentach historycznych pod czujnym okiem dyrygenta Pawła Osuchowskiego. Na scenie wystąpiła również bardzo utalentowana sopranistka – Adrianna Bujak. Artystka zachwyciła publiczność swoim pięknym głosem.

Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć kilka słów o muzyce z ust Andrzeja Wątorskiego.

ADELINA STAROSTA

DSC_0230-300x199

***

Ostatni występ orkiestry Famd.pl pod przewodnictwem Pawła Osuchowskiego był niesamowitym starciem muzycznych kompozycji Antonia Salieriego i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Policka publiczność została oczarowana niesamowitym wykonaniem tych jakże wspaniałych utworów. Nie zabrakło również niesamowitego sopranu w wykonaniu Adrianny Bujak. Koncert jako wydarzenie powstał w ramach projektu „Muzyczny Kurier – aktywizacja kulturowa Pomorza Zachodniego” ze wsparciem Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach.

Według mnie w sali widowiskowej nie było ani jednej osoby, której wstęp orkiestry Famd.pl pozostałby obojętny. Zadowolenie można było zauważyć u każdego słuchacza tego spektakularnego widowiska.

DANIEL TUMIDAJEWICZ

DSC_0186

DSC_0267

 

 

Wróć do: Relacje