MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY TANECZNE – prezentacje

W sobotni i niedzielny wieczór licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać pokazy młodych tancerzy z Polski, Niemiec i z Ukrainy. To za sprawą rokrocznie realizowanego w polickim MOK -u, projektu.

Trójstronna wymiana młodzieży wspierana jest przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Spotkanie polega na realizacji 4-dniowyh warsztatów tanecznych. Nabywanie nowych umiejętności tanecznych, pogłębianie warsztatu, łączy się przede wszystkim ze wzajemnym poznaniem kultury i obyczajów przyjaciół z zagranicy.

W ramach międzynarodowego spotkania, trwającego od 30 stycznia do 02 lutego 2015r., grupy przygotowały dla siebie na wzajem i dla zaproszonych gości pokazy swoich umiejętności. Obok polickiej Companii Baletowej – organizatora corocznych Prezentacji Tanecznych, na scenie można było podziwiać popisy taneczne m.in.: zespołu baletowego z Kijowa, czyli Zespół Tańca Klasycznego dla Dzieci i Dorosłych „Yaroslawna” pod kierunkiem Pana Konstantego Gordiichuka oraz pary solistów z Opery Lwowskiej, zespołu Kinder- und Jugendtanzensemble z Neuenhagen prowadzonych przez Panią Simone Meuche, Music und Kunstschule ze Schwedt pod kierunkiem Pani Anny Borysewicz. Swoją obecność zaznaczyli także wychowankowie Companii Baletowej, aktualnie uczący się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, a także soliści Opery na Zamku w Szczecinie. W niedzielnym koncercie gościnnie wystąpiły również zespoły: Impuls i Efekt z Pałacu Młodzieży w Szczecinie Rusałki, Świtezianki z Trzebieży oraz Zespół Tańca Orientalnego ALMAS z Polic.

Międzynarodowe spotkanie w MOK-u przebiegało w bardzo twórczej, przyjaznej atmosferze. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w warsztatach tańca klasycznego, modern i współczesnego. Z dużą pasją prezentowali się także na scenie polickiego MOK-u. Różnorodne choreografie taneczne, piękne kostiumy oraz umiejętności młodych tancerzy sprawiły, iż był to bardzo wartościowy pokaz. Jak co roku zaskakiwał Kinder- und Jugendtanzensemble, który tym razem zaprezentował się w okazałych, imitujących słodycze, nakryciach głowy. Kunsztem i umiejętnościami zachwycali z kolei podopieczni Konstanego Gordiichuka z Kijowa. Zarówno soliści Opery Lwowskiej, jak i młodzi wychowankowie „Yaroslavny” z dużą dokładnością i precyzją realizowali niełatwe choreografie tańca klasycznego.

Publiczność doceniała umiejętności tancerzy gromkimi owacjami, jak choćby poruszający występ Natalii Cedrowicz (stypendystka Konkursu Baletowego Złote Pointy) „Umierający Łabędź”, czy duet Kseni Naumets – Snarskiej i Pawła Wdówki (laureat Bursztynowego Pierścienia) solistów Opery na Zamku w Szczecinie, z układem „Czarodziejska Miłość”.

Międzynarodowe spotkanie w Policach obfitowało w duże emocje i bogate doznania estetyczne zarówno dla uczestników projektu, jak i obserwatorów.

Aleksandra Słowińska, MOK Police

Wróć do: Relacje