Kaziuki na polską modłę

Tradycja kiermaszu sięga czterech stuleci i jest wizytówką sztuki ludowej Litwy. Jednak Kaziuki to tradycja nie tylko litewska, ale powoli także polska.

W Policach bilety na te imprezę rozchodzą się w tempie – można powiedzieć- błyskawicznym.

Zainteresowanie koncertami, w ramach polickich Kazików, jest ogromne. Co roku występy zaproszonych gości upływają przy tłumnie zgromadzonej widowni, zaś prezentacje pełne są ludowej różnorodności i rozmachu.

Kiermasz specjałów i muzyczna uczta

Wieczór obfitował w atrakcje. W holu przygotowany był kiermasz specjałów litewskich, czyli kaziukowe serca, chleby i różnorodne napitki. Zaś na scenie wielość barw i dźwięków. Głównym bohaterem był Zespół Wilenka z Litwy, jednak to nie jedyni wykonawcy tego wieczoru. Bowiem swoją prezentacją przywitał nas Zespół Pieśni i Tańca „Policzanie”, na co dzień działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach pod skrzydłami Romana Korczakowskiego. Najstarsza grupa zespołu zaprezentowała tańce górnośląskie.  

Organizatorzy wydarzenia zadbali o różnorodność. Obok pieśni i tańców prezentowanych przez Zespół Pieśni i Tańca Wilenka, ludową muzykę we współczesnych aranżacjach wykonali Folk Vibes. Artyści z Litwy, w pięciu energetycznych utworach, wykonali folkowo- elektroniczną mieszankę dźwięków.

Zasłużony dla kultury polskiej

Druga część koncertu należała już tylko do WilenkiTo pierwszy i najstarszy polski zespół dziecięco-młodzieżowym na Litwie. W 2011r. zespół został uhonorowany medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, za całokształt twórczości artystycznej, popularyzację folkloru polskiego wśród dzieci i młodzieży.

Podstawę twórczości zespołu stanowi folklor Wileńszczyzny, różnych regionów Polski, Litwy, jak też narodów Bałkańskich. Okazałe stroje, taniec i szczery śpiew zagrzewały publikę do gorących braw.

Nie dało się ukryć entuzjazmu zarówno podczas koncertu, prezentacji wszystkich wykonawców, jak i podczas przebiegu całego wydarzenia. W holu i na widowni panowała życzliwa atmosfera i radość z obcowania z kulturą Wileńszczyzny. Wszystko pod czujnym okiem współorganizatorów: Gminy Police, Polickiego MOK oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Wróć do: Relacje