JARMARK AUGUSTIAŃSKI na zakończenie wakacji

Miłośnicy średniowiecznej kultury i obyczajów zjechali się w ostatnią sobotę sierpnia do Jasienicy, aby wspólnie uczestniczyć w imprezie, która odbyła się w Gminie Police już po raz ósmy.

Jak co roku, nieopodal ruin klasztoru augustiańskiego stanęła wioska średniowiecznych wojów, rycerzy, bractw i rękodzielników. W godzinach popołudniowych ulicami Jasienicy przeszedł orszak osadników przebranych w historyczne stroje, wśród nich tradycyjnie pracownicy Urzędu Miejskiego oraz najmłodsi, którzy wzięli udział w konkursie na najciekawsze przebranie historyczne.

Korowód, zanim dotarł na plac Jarmarku, podążył na cmentarz w Jasienicy. Tam nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wielu dawnych mieszkańców Jasienicy, m.in. Ludwiga Giesebrechta (historyka, filozofa, cenionego pedagoga i poetę pruskiego). Głos zabrał Burmistrz Polic Władysław Diakun, który następnie wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Królem, panią Hilde Kliche, panem Günterem Schmidtem, odsłonił pomnik. Poświęcenie tablicy przez Ks. Waldemara Szczurowskiego zakończyło uroczystości.

Orszak tym samym ruszył dalej, aż pod scenę Jarmarku Augustiańskiego. Tam po oficjalnym otwarciu imprezy plac opanowali wojowie średniowieczni: z Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba, z Hufca Rycerstwa Opatowskiego, Grupy „Sarmata”, z Bractwa Najemnego „Anguis in herba”, a także Chorągwiarze Gwardii Reprezentacyjnej.

Tak oto żądna wrażeń publiczność mogła obejrzeć pokazy m.in.: żonglerki chorągwiami czy walk rycerskich. Opancerzeni rycerze toczyli pojedynki, wykorzystując pełen wachlarz średniowiecznego uzbrojenia. Walki uzupełniane były inscenizacjami, przedstawiającymi różne oblicza życia średniowiecznych rycerzy, a dzięki konferansjerskim komentarzom jeszcze lepiej można było zrozumieć wybrane zagadnienia. Gratką był także średniowieczny Turniej Rycerki. Wielu zwolenników zyskała także musztra bojowa oraz głośne pokazy artyleryjskie.

Zarówno dzieci, jak i dorośli zmagali się plebejskim Turnieju. Humorystyczne konkurencje zgżały publiczność do rywalizacji i walki.

Jak co roku rozstrzygnięto także konkurs wiedzy o Jasienicy przygotowany przez Czesława Piekarskiego. Emocji było dużo, choćby ze względu na cenne nagrody. Dzięki sponsorom wielu szczęśliwców mogło wrócić z imprezy m.in.: z telewizorem LCD czy z tabletem.

Podczas imprezy nie mogło zabraknąć także muzyki. Publiczność wysłuchała koncertu zespołu muzyki celtyckiej i średniowiecznej STOUT. W ich bogatym instrumentarium znajdują się m.in. dudy galicyjskie, dudy bułgarskie, flety irlandzkie, gitary, tamburyn, średniowieczne bębny, instrumenty klawiszowe. W klimacie celtyckim utrzymany był także występ kolejnych wykonawców. Zespół CEILI zaprezentował oryginalne, autorskie kompozycje, które doskonale wpisały się w charakter imprezy.

Organizatorzy nie zapomnieli także o stoiskach, tak chętnie odwiedzanych przez przybywających, jak np. biżuterii, pszczelarstwa, ceramiki, rzeźby w drewnie, hafciarstwa, frywolitek. Uznaniem cieszyły się także podpłomyki – produkcji rycerskiej…

Jarmark przyciągnął liczną publiczność i choć impreza ma charakter kameralny, to jednak cieszy się dużym zainteresowaniem. Teren przyklasztorny teren przez cały dzień, pełen był zwolenników tej inicjatywy. Bo przecież kolejna edycja dopiero za rok..

Aleksandra Słowińska
MOK Police

Wróć do: Relacje