Jarmark Augustiański 2017-relacja

Uczestnicy XI Jarmarku Augustiańskiego dali się porwać urokowi i magii dawnej epoki, przenosząc się w odległe czasy średniowiecza.

26 sierpnia na terenie ruin klasztoru w Jasienicy powstała wyjątkowa osada pełna różnorodnych atrakcji. Wśród nich znalazły się m.in. targowisko rzemiosł dawnych, degustacje kulinarne, pokazy tańców, inscenizacje historyczne, walki wojów, pokazy konne i sokolnicze, koncerty muzyki dawnej, spektakl teatralny, atrakcje dla najmłodszych i stoiska gastronomiczne.

Tradycyjnie Jarmark rozpoczął się barwnym korowodem ulicami miasta m.in. osadników przebranych w stroje historyczne, uczestników biorących udział w konkursie na najciekawszy strój, wojów Drużyny Grodu Trzygłowa, chorągwiarzy z Gwardii Gryfa, a także artystów występujących na scenie i przybyłych gości. Po oficjalnym otwarciu imprezy rozpoczął się spektakl teatralny Teatru Trójkąt „Za siedmioma wiekami”, a tuż po nim nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy strój. Chociaż konkurencja była duża nikt z uczestników nie pozostał bez zasłużonej nagrody. Tego dnia na scenie pojawił się zespół Etnostation z kompozycjami inspirowanymi muzyką etniczną z różnych zakątków świata. Uwagę publiczności przyciągały niezwykle widowiskowe pokazy walk wojów, do uczestnictwa w których niejednokrotnie była ona zapraszana. Najmłodsi natomiast bawili się w „Zagrodzie Gniewka” gdzie zorganizowano różnorodne zabawy m.in. łowienie drewnianych rybek, strzelanie z łuku, walki piankowymi makaronami, pieczenie podpłomyków.

W ramach Jarmarku odbyła się również realizacja jednego z etapów projektu „Ceramiczna zagroda raku” dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury. Publiczność mogła własnoręcznie wykonać wytwory z gliny, które następnie w bardzo widowiskowy sposób wypalane były poprzez zanurzane w ogniu czyli metodą raku.

Zwieńczeniem XI Jarmarku Augustiańskiego był koncert organowy w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła inaugurujący jasienickie spotkania przy muzyce organowej. W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy znane kompozycje w wykonaniu Mariusza Stankiewicza tytularnego organisty konkatedry w Kamieniu Pomorskim. W drugiej części koncertu wystąpił policki kompozytor Piotr Broda z prapremierowym wykonaniem utworu AD ASTRA na organy i elektronikę cz. I. Utwór został skomponowany specjalnie na nowo zakupiony instrument przez jasienicką parafię. Brzmienia kościelnych organów zostały uzupełnione poprzez użycie instrumentów elektronicznych. Wykorzystanie takich środków stworzyło oryginalne połączenie klasycznych barw z muzyką współczesną przepełnioną epickim charakterem. Integralną częścią prezentacji utworu była oprawa multimedialno-oświetleniowa podkreślająca inspirację przestrzenią kosmiczną. Do jej realizacji wykorzystano techniki mappingu połączone z oświetleniem architektonicznym. Za projekt i realizację wizualizacji i multimediów odpowiadał Maciej Kęsy, był on również odpowiedzialny za oświetlenie wraz z Radosławem Niedźwieckim.

Dla uczestników Jarmark był niezwykle cenną lekcją historii, gdzie można było poznać średniowieczną kulturę, zachowania, wysłuchać ciekawych opowieści. Jarmark stał się kopalnią wiedzy, a także doskonałą okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół.

Wróć do: Relacje Video Wydarzenia