Jarmark Augustiański 2015

Miłośnicy średniowiecznej kultury i obyczajów zjechali się w ostatnią sobotę sierpnia do Jasienicy, aby wspólnie uczestniczyć w IX edycji Jarmarku Augustiańskiego.

Jak co roku, nieopodal ruin klasztoru Augustiańskiego przeszłość spotkała się z teraźniejszością.

Na terenie przyklasztornym w Jasienicy stanęła wioska średniowiecznych wojów, rycerzy, bractw i rękodzielników. W godzinach popołudniowych ulicami Jasienicy przeszedł orszak osadników przebranych w historyczne stroje, wśród nich tradycyjnie pracownicy Urzędu Miejskiego oraz najmłodsi, którzy wzięli udział w konkursie na najciekawsze przebranie historyczne. W konkursie na najciekawszy strój historycznych udział wzięło 13 dzieci, z których każdy został hojnie obdarowany przez organizatorów na czele z Burmistrzem Polic Władysławem Diakunem, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Anną Ryl, Sołtys Jasienicy Mirosławą Butryn. Przedstawiciele Gminy i Powiatu przywitali wszystkich zgromadzonych życząc licznie przybyłym bogatych wrażeń. I słowo się rzekło..

Dla najmłodszych działał Teatr Rozrywki Trójkąt z widowiskowym, plenerowym, interaktywnym spektaklem dla dzieci pt. „Czego nie wiecie o smokach”. Spektakl został zrealizowany w konwencji ulicznego teatru, ze średniowieczną stylistyką kostiumów i muzyką graną na średniowiecznych instrumentach oraz dużymi, barwnymi formami animowanych smoków- ku uciesze najmłodszej części publiczności.

Przez cały dzień trwania Jarmarku rozbrzmiewała muzyka dawna. Koncert zespołu z Torgelow Spielleute Eygenart odbywał się na przemian z pokazami walk rycerskich. Tegoroczna impreza obfitowała przede wszystkim w liczne działania wciągające widownię w interakcje z wojami, rycerzami, dworkami. Energetycznymi, hucznymi pokazami walk oraz pokazami mody dworskiej zajmowała się Drużyna Grodu Trzygłowa. Opancerzeni rycerze toczyli pojedynki, wykorzystując pełen wachlarz średniowiecznego uzbrojenia.  Gwardia Gryfa zaprezentowała pokaz żonglerki chorągwiami oraz spektakl żonglersko-taneczny „Fortuna”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sokolników. Publiczność mogła korzystać z okazji sfotografowania się z sową lub z sokołem. Dla koneserów muzyki oraz instrumentów odbywała się prezentacja instrumentów dawnych. Obok wszystkich działań nie zabrakło zabaw i licznych konkursów dla publiczności.

Nie mogło też zabraknąć tradycyjnego już konkursu wiedzy o Jasienicy, podczas którego uczestnicy mogli zdobyć cenne nagrody i sprawdzić swoją wiedzę – nie tylko historyczną.

Organizatorzy nie zapomnieli także o stoiskach, tak chętnie odwiedzanych przez przybywających, jak np. biżuterii, pszczelarstwa, ceramiki, rzeźby w drewnie, hafciarstwa, frywolitek. Jarmark przyciągnął liczną publiczność. Impreza ma charakter kameralny, to jednak cieszy się dużym zainteresowaniem i z roku na rok odkrywa przed nami swe średniowieczne uroki…

Aleksandra Słowińska

MOK Police

Wróć do: Relacje