Jarmark Augustiański

Ci, którzy zdecydowali się przyjechać do Jasienicy, nie żałowali. W ruinach klasztoru odbyła się impreza, która pozwoliła przenieść się na jeden dzień w przeszłość – XIII Jarmark Augustiański.

A co się działo?

Obóz historyczny, parada ulicami miasta, pokazy walk i uzbrojenia, prezentacje sokolnicze, rzemieślnicze, tradycyjna kuchnia, program dla dzieci, pokazy tańców – tak w dużym skrócie można przedstawić 24 dzień sierpnia w Jasienicy.

Na ten dzień przenieśliśmy się do średniowiecznej osady. W murach klasztornych w Jasienicy powstał prawdziwy obóz historyczny. Ulicami Jasienicy przeszła historyczna parada uwieńczona konkursem na najciekawszy strój historyczny. Pokazy tańca i konkursy dla całych rodzin sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na miecze, worki i „królewskie tarcze”

W „Zagrodzie Gniewka”, na placu z grami i animacjami przygotowanym z myślą o najmłodszych, można było poużywać do woli. Odbyły się tu m.in. potyczki na piankowe miecze, walki na worki, „królewskie tarcze”, a także warsztaty podczas, których pod okiem rzemieślnika można było wyprodukować własne podpłomyki.

Uwagę publiczności z przyciągały niezwykle widowiskowe walki. Najodważniejsi z widzów mogli wziąć udział w bitwach z wykorzystaniem średniowiecznej broni, szkoleniu szyków bojowych. Najmłodsi także sprawdzali swoich sił w wielkiej bitwie dzieci. To właśnie ku wielkiej radości najmłodszych wystąpił Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry ze spektaklem średniowiecznym pt. „Księga Błazna – moralitet plebejski”.

Na licznych stoiskach prezentowane były wyroby rękodzielnicze, m.in. rzeźby w drewnie, wyroby bursztyniarskie i srebro, malarstwo na szkle, frywolitki, decoupage i wiele innych. Na terenie przyklasztornym można było zwiedzać liczne ciekawe stoiska np. bicia monet, stanowisko łucznicze, zielarskie, pokazów rzemieślniczych (tkactwo, kowalstwo, drogownictwo), warsztatów stemplowania tkanin.

Muzyczne uniesienie

W godzinach wieczornych odbył się wyjątkowy, w swym klimacie, koncert. Koncert organowy w wykonaniu Bartłomieja Pudło był prezentacją utworów Jana Sebastiana Bacha. Muzyczna prezenetacja odbyła się w Kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy.

Organizatorami cyklicznej imprezy są Gmina Police, MOK Police, Rada Osiedla nr 3, Parafia Rzymskokatolicka św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy. Jak co roku partnerzy dokonali starań aby Jarmark był różnorodny, bogaty w atrakcje i walory artystyczne. Aby zabawa, utrzymana w starodawnym klimacie, była dla jej uczestników ciekawym zakończeniem wakacji.

Wróć do: Relacje Wydarzenia