FERIE ZIMOWE w Policach

Każdego roku podczas ferii zimowych, policki MOK organizuje dla dzieci i młodzieży moc atrakcji. Każdego dnia w sali widowiskowej odbywał się tematycznie skonstruowany program sceniczny, aktywizujący i edukujący jego uczestników.

W Policach miały już miejsce ferie egipskie, chińskie, pirackie czy meksykańskie, zaś tegoroczna zabawa upływała w pierwszym tygodniu pod hasłem „na Dzikim Zachodzie”, zaś a w drugim „niewiarygodnie proste- świat wokół nas”.

Młodzież chętnie brała udział w grach i zabawach indiańskich. Uczestnicy ferii byli przywitani indiańskimi tańcami i ceremoniami. Do ruchu pobudzały humorystyczne warsztaty taneczne. Można było, zatem poznać taniec niedźwiedzia, kukurydzy czy kruka. Kowboje przybliżali także mitologie konia i świata zwierząt w życiu Amerykańskich Indian. Na zakończenie pierwszego tygodnia ferii dzieci zostały porwane do wspólnej, bardzo kolorowej i hucznej zabawy z Klaunami Rupert&Rico.

Gry i aktywności drugiego tygodnia ferii edukowały młodych odbiorców. Zajęcia sceniczne miały na celu pogłębianie świadomości ekologicznej przyczyniającej się dotroski o przyszłość naszej planety. Ekipa „Niewiarygodnie Proste” zachęcała do aktywnego udziału w zabawie np. poprzez różnorodne eksperymenty, wykłady i dyskusje o lesie, zwierzętach, zjawiskach atmosferycznych – czyli o otaczającym nas świecie. Wspólne zabawy skłaniały do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób możemy chronić środowisko i jak bardzo jest to dla nas istotne.

Ekipa „Niewiarygodnie Proste” podczas warsztatów eksperymentowała i poszukiwała z dziećmi odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, np. jaka jest najniższa temperatura? Czy minus 200 stopni C można otrzymać na Ziemi? Czy istnieje suchy lód? Czy można otrzymać dym bez zapałek? Czy można bezpiecznie podpalić człowieka? I wiele innych. Warsztaty wzbudzały bardzo duże zainteresowanie. Dzieci chętnie się angażowały w zajęcia opierające się na empirycznym poznaniu zjawisk fizyczno – chemicznych.

W trakcie ferii zrealizowano wiele warsztatów. Należały do nich m.in. warsztaty tańców indiańskich wraz z zabawami indiańskimi. Dzieci pasjonujące się muzyką i śpiewem mogły uczestniczyć w zajęciach wokalnych prowadzonych przez studentkę wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach- Sandrę Jakubowiak. Warsztaty skierowane były osób lubiących śpiewać, bawić się głosem, interesujących się muzyką, które chciałyby pogłębić swój warsztat wokalny lub rozpocząć nad nim pracę. Pośpiewać można było także podczas warsztatów piosenki z zespołem PP66. Dla uzdolnionych manualnie zaplanowane były warsztaty rękodzieła. Młodzież pracowała w grupach: wyplataczy łapaczy snów, haftowania koralikami na krosnach oraz tworzenia masek tanecznych. Na zajęcia plastyczne zapraszała także pracownia plastyczna MOK. Każdego dnia czynna była także, ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem, kawiarenka internetowa. Poza warsztatami i programem scenicznym prężnie działo także kino. Każdego dnia można było obejrzeć inną propozycję, należały do nich m.in.: „Jak ukraść księżyc”, „Auta II”, „Mapety”, „Lorax”. Dodatkową atrakcją była wycieczka do Teatru Lalek „Pleciuga” do Szczecina na spektakl pt. „Bałwanek ratuje świat”.

Na zakończenie wspólnej zimowej zabawy na scenie MOK odbyło się przedstawienie Teatru Rozrywki Trójkąt pt. „Mucha przed sądem”. Widownia mogła obserwować efektowne i dowcipne kostiumy, oraz bardzo duże rekwizyty. Całość oprawiona piosenkami i ciekawymi aranżacjami muzycznymi przeniosła młodą publiczność w wyimaginowany, bajkowy świat.

Ferie w polickim MOK -u, każdego dnia przyciągały liczną grupę dzieci i młodzieży, które bardzo chętnie brały udział w przygotowanych propozycjach. Ferie w Policach w różnorodny i ciekawy sposób edukowały i aktywizowały młodych odbiorców, tworzących klimat wspólnej radosnej zabawy.

Aleksandra Słowińska
MOK Police

Wróć do: Relacje