Dni Polic 2012

 Dni Polic – Dni Chemika 2012

Polsko – Niemieckie Działanie na Polanie 

Czerwiec rozpoczął się wyczekiwaną przez policzan imprezą pełną różnorodnych atrakcji. Dni Polic trwały 1 i 2 czerwca.

Pierwszy dzień zabawy rozpoczął się programem skierowanym specjalnie do dzieci z okazji ich święta. FLOATING TRIPPIN’ FESTIVAL – czyli podróżujący festiwal różnorodności artystycznych zawitał w Policach i wciągnął najmłodszych do wspólnej zabawy. Dla dzieci przygotowane zostały ciekawe cyrkowo- muzyczno- sprawnościowe atrakcje. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami.

Około godziny 16.00 rozpoczęły się koncerty zespołów Lord – Sound Of Queen oraz zespołu The Last Ride. Pierwszy zespół zaprezentował ballady lat 80-tych. Program został przygotowany z okazji 10- lecia istnienia zespołu, który inspiruje się twórczością Freddiego Merkury. Grupa The Last Ride utrzymała swój występ w klimacie rockowych brzmień Zespół powstał w Szczecinie i koncertuje od 2010 roku. Obie grupy artystów przekazały publiczności dużą dawkę energii. Muzyka coraz liczniej gromadziła publiczność pod sceną.

Pierwszego dnia polickiej imprezy odbywa się jej uroczyste otwarcie. Tak też stało się i tym razem. Na scenie inauguracji Dni Polic dokonali Burmistrz Polic Pan Władysław Diakun wraz z gościem Burmistrzem Nowego Rozdołu Włodymirem Tuzem oraz Wice Prezesem Zakładów Cemicznych Police S.A. Panem Januszem Motylińskim.

 

Koncert gwiazdy Dni Polic

Gdy już tradycji stało się za dość scenę opanował charyzmatyczny Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing. Artysta swoją muzyczną karierę rozpoczął od grania na ulicy. Należał do zespołu Püdelsi, których rozsławił utwór „Rege – kocia muzyka”, będącym jednym z przebojów Festiwalu w Jarocinie w latach 80-tych. Następnie z inicjatywy Maleńczuka powstaje Homo Twist, a także solowe produkcje „Pan Maleńczuk” i „Wolność Słowa”- zyskująca status złotej płyty. Maleńczuk wydał także swoją „Złotą kolekcję”, brał udział w dwóch projektach „Yugopolis” i „Koledzy”. Kolejnym koncertowym przedsięwzięciem artysty była płyta Psychodancing. I to właśnie utwory tego albumu mieliśmy okazję wysłuchać 1 czerwca w Policach.

Maciej Maleńczuk zaprezentował się w Policach, jako nienagannie wyglądający i czarujący wręcz frontman zespołu. Utwory okraszał anegdotami, nie brakowało mu przy tym humoru i dystansu do siebie i do swojej twórczości. Gwiazda wieczoru wzbudzała zainteresowanie i żywe reakcje publiczności. Widownia nie szczędziła braw, miejscami można było nawet dostrzec na polanie tańczące i rozśpiewane grupy ludzi, szczególnie podczas piosenek „Dawna dziewczyno” czy „Ostatnia nocka”. Blisko półtora godzinny koncert dopełniony został bisami.

 

Polsko- Niemiecki działania na polanie

Drugiego dnia imprezy organizatorzy zaplanowali m.in. występy amatorskich zespołów artystycznych z Polski i Niemiec w ramach Polsko – Niemieckiego Festiwalu Talentów, Turniej Miast Police – Hintersee o Puchar Burmistrza Polic oraz wystawę plenerową pt. „Polsko – Niemiecka historia na fotografii”.

Od popołudniowych godzin scena zapełniała się polsko- niemieckimi artystami – amatorami. Należy podkreślić, iż występujący odznaczali się dużą różnorodnością i ogromną pasją działania. Zespoły prezentowały się tanecznie i wokalnie. Wykonawców było wielu i w rożnym wieku, to jednak każdy z zaangażowaniem prezentował przygotowany repertuar. Zobaczyliśmy m.in.: chór z Pasewalku, PP66, Studio Wokalne, Companię Baletową, Impuls z Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach.

W tegorocznym polsko – niemieckim Turnieju Miast udział wzięli pracownicy Urzędu Miejskiego z Polic i z Hintersee. Konkurencje odbywały się na kilku dmuchanych urządzeniach takich jak: wielbłąd rodeo, mega kręgle, siłomierz bokser czy gigantyczne piłkarzyki. Zmagania dostarczały rozrywki uczestniczącym i oglądającym, szczególnie, iż urządzenia były nieodpłatnie udostępnione publiczności przez cały dzień. Każdy miał, więc szansę wypróbować swoje umiejętności. Ostatecznie rywalizację wygrali partnerzy z Niemiec. Każdy jednak został nagrodzony, bowiem ducha walki miały, trzeba przyznać – obie drużyny.

Bardzo ciekawym i nowym działaniem była plenerowa wystawa pt. „Polsko – Niemiecka historia na fotografii”. Otwarcie wystawy odbyło się z udziałem polsko- niemieckiej widowni. Wszyscy zainteresowani zgromadzili się by wysłuchać kilku słów dotyczących idei tego wydarzenia. Każdy zainteresowany miał szansę obejrzeć ciekawe, unikatowe zbiory widokówek przedstawiających, często nieistniejące już zabytki Polic.

Polsko- Niemieckie działania realizowane podczas Dni Polic były „dofinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania)”.

 

Letnia Scena ESKI

Wieczorem na scenie gościli wykonawcy w ramach projektu LETNIEJ SCENY ESKI. Wystąpili: Lolita, Honey, Eddy Wata oraz The Nycer. W tych godzinach pod sceną dominowała głównie młodsza część publiczności, która tańczyła pod sceną do ostatnich chwil imprezy. Dni Polic zakończył bardzo efektowny pokaz sztucznych ogni. Ten wystrzałowy akcent zakończył tegoroczne Dni Polic, wciąż cieszące się dużym zainteresowaniem polickiej publiczności…

Organizatorami wydarzenia byli: Miejski Ośrodek Kultury w Policach, Gmina Police, Zakłady Chemiczne Police S.A.


Aleksandra Słowińska

MOK Police

Wróć do: Relacje